1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Eğitim Bir-sen Başkanı Sofuoğlu'dan Kınama

Eğitim Bir-sen Başkanı Sofuoğlu'dan Kınama

Eğitim Bir-sen Başkanı Sofuoğludan Kınama
A+A-

Eğitim Bir-Sen Manisa Şubesi Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, TMMOB'u kınadı. Sofuoğlu, Türkiye Mühendis Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Gıda Mühendisleri Odası'nın üyelik işlemleri için başvuran

Eğitim Bir-Sen Manisa Şubesi Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, TMMOB'u kınadı. Sofuoğlu, Türkiye Mühendis Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Gıda Mühendisleri Odası'nın üyelik işlemleri için başvuran Betül Koç isimli gıda mühendisinin başvurusunu 1994 tarihli bir yönetim kurulu kararına dayandırarak üyelik başvurusu sırasında başörtülü fotoğraf vermesi nedeniyle reddetmesini kınadığını bildirdi.
Sofuoğlu, Gıda Mühendisleri Odası'nın verdiği kararın hukuka ve kanuna aykırı, çağdışı, antidemokratik, uluslararası hukuk ve anayasadan doğan temel hak ve hürriyetlerin apaçık ihlali olduğunu belirtti. Söz konusu kararın gerekçesi olan yönetim kurulu kararının hiçbir yasal dayanağı olmadığı, anayasanın çalışma hürriyetini ve hakkını düzenleyen 48 ve 49'uncu maddelerine, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine ve kadınlara karşı her türlü ayrımcılığı önlemeyi ve ayrımcılığın önlenmesi için gereken tüm önlemleri almayı amaçlayan Anayasanın 90'ıncı maddesine göre iç hukukumuzun bir parçası olan Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesine (CEDAW) aykırı olduğunu kaydetti. Bu ve buna benzer ayrımcılık teşkil eden hukuka ve kanuna aykırı işlemlerin, meslek odalarının sahip oldukları yetkilerin kötüye kullanıldığını söyleyen Sofuoğlu, mesleğe kabul konusundaki tekel hakkının haksız ve kanunsuz şekillerde ihlal edildiği hususunda kamuoyunda kötü örnek oluşturarak meslek odalarına ilişkin mevzuatın değiştirilmesi noktasında siyasi irade üzerinde baskı oluşturduğunu görebilmelerini ümit ettiğini belirtti.
(AY-HO-Y)

04.01.2013 17:44:33 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT