1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Eğitim-bir-sen Başkanı İsmail Damar:

Eğitim-bir-sen Başkanı İsmail Damar:

Eğitim-bir-sen Başkanı İsmail Damar:
A+A-

Edremit Eğitim-Bir-Sen Başkanı İsmail Damar, çalışanların giydiği kılık-kıyafeti değil; yaptığı işi, yetiştirdiği insanları konuşmak gerektiğini bildirdi. Memur-Sen Konfederasyonu Eğitimciler Birli

Edremit Eğitim-Bir-Sen Başkanı İsmail Damar, çalışanların giydiği kılık-kıyafeti değil; yaptığı işi, yetiştirdiği insanları konuşmak gerektiğini bildirdi.
Memur-Sen Konfederasyonu Eğitimciler Birliği Sendikası Edremit Temsilciliği olarak, sendikanın aldığı eylem kararı doğrultusunda, 2 Ocak 2013 Çarşamba günü eğitim çalışanları olarak okullarımıza, işyerlerimize serbest kıyafetle gideceklerini bildiren Damar, şunları söyledi:
" Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe konulan ve 2013-2014 eğitim-öğretim yılında uygulamaya geçilecek olan öğrencilere kılık-kıyafet serbestîsinin ardında öğretmenler için de kılık-kıyafet serbestîsi getirilmesi amacıyla daha önce TBMM önünde, 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde tüm illerde yaptığımız eylemlere bir yenisini daha ekliyoruz. Bu eylemlerimizden "Başörtüsüne Özgürlük" eyleminde bulunan üyelerimize "Nankör Köpekler" diyebilecek kadar küçülenleri de şiddetle kınıyoruz."dedi.
Damar, 'Yeni Yıl Yeni Başlangıç Olsun, Kamuda Kılık Kıyafet Dayatması Son Bulsun' sloganıyla taleplerimizi dile getireceğimiz eylemde; kamunun vicdanında kanayan bir yara haline gelmiş olan ve çözüm bekleyen, başta eğitim hakkı olmak üzere bir çok haktan yararlanılmasının önünde bir duvar gibi yükselen, çalışma hakkının, kısacası insan hakları ihlallerine sebep olan, dayanak teşkil eden ense traşı, saç, sakal, bıyık, tırnak uzunluğu, kot ve benzeri pantolon yasağı, başını örtenlere başı açık olmayı şart koşan, antidemokratik dayatmaları içeren 1982 model darbe ürünü yönetmeliğin biran önce değiştirilmesi konusundaki kararlılığımızı ortaya bir kez daha koyacağız."ifadelerini kullandı.
Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık kıyafetine dair yönetmeliği çağdışı bulduklarını söyleyen Eğitim-Bir-Sen Başkanı İsmail Damar, "Kalıplara sokulmuş öğretmenden özgür bireyler yetiştirmesini isteme çelişkisinden kurtulmak istiyoruz. Çalışanların giydiği kılık-kıyafeti değil; yaptığı işi, yetiştirdiği insanları konuşmak istiyoruz. Bu nedenle yeni yılın ilk mesai günü olan 2 Ocak'ta sivil itaatsizlik göstererek kravatları çıkarıyor, iş yerlerimize serbest kıyafetle gidiyoruz."şeklinde konuştu. (BT)

31.12.2012 15:48:50 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT