1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Eğirdir Gölü'nde Umut Veren Gelişme

Eğirdir Gölü'nde Umut Veren Gelişme

Eğirdir Gölünde Umut Veren Gelişme
A+A-

Dünya Doğa Vakfı (WWF-Türkiye) 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü'nde Eğirdir Gölü'nde gerçekleştirdiği uygulamaların sonuçlarına dikkat çekti. Siemens Ev Aletleri ile işbirliği içerisinde Eğirdir Gölü

Dünya Doğa Vakfı (WWF-Türkiye) 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü'nde Eğirdir Gölü'nde gerçekleştirdiği uygulamaların sonuçlarına dikkat çekti. Siemens Ev Aletleri ile işbirliği içerisinde Eğirdir Gölü çevresinde iyi tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması ve Göl'ün su kalitesinin iyileştirilmesi için devam eden pilot çalışmalarda umut verici gelişmeler yaşandı.
PİLOT UYGULAMA
2008'den bu yana devam eden ve 2012 yılı itibarıyla ikinci aşaması başlayan Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat Projesi kapsamında, gölün üzerindeki kirlilik baskısının başlıca nedeni etrafındaki yaygın elma tarımı nedeniyle zirai ilaç kullanımı olarak belirlendi. Bu doğrultuda Esinyurt pilot köy olarak seçildi. 50 dekarlık elma tarlalarında örnek uygulama gerçekleştirildi. Kurulan bilgisayarlı hava tahmin ve erken uyarı cihazı ve tarımsal zararlılarla biyoteknik mücadele yöntemlerinden olan feromon çubukları sayesinde Göl çevresindeki aşırı tarımsal ilaç kullanımının azaltılması hedefleniyor. Bütün bu çalışmaların yanı sıra bölgede yaşayan çiftçilere, kadınlara ve çocuklara suyun önemi, akılcı kullanımı ve korunması konusunda kapsamlı eğitimler düzenleniyor.
195 TON İLACIN GÖLE ULAŞMASI ENGELLENDİ
2012 yılında gerçekleştirilen bu çalışmalar kapsamında erken uyarı sistemi ile 150 ton, biyoteknik mücadele yöntemleriyle de 45 ton olmak üzere toplam 195 ton ilaçlı suyun Eğirdir Gölü'ne, yeraltı sularına ve toprağa karışması engellendi. Ayrıca feromon çubuğu ile desteklenen tarlalarda, elmadaki kurtlanma oranının 6,5 ila 10 kat azaldığı ve bunun genel verime yüzde 10'luk bir artış olarak yansıdığı görüldü. 2013 Mart ayı itibarıyla 500 dekara çıkarılacak olan pilot çalışma kapsamında toprak ve su tahlilleri yapılarak Eğirdir Gölü'nde iyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırma çalışmaları devam edecek. Uygulama Gelendost ilçesinde yaygınlaştırıldığı takdirde her yıl yaklaşık 16 bin 125 ton ilaçlı suyun doğal kaynaklara karışmasının engelleneceği öngörülüyor.
SU KALİTESİ İYİLEŞTİRİLECEK
WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, "Bugün 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü ve ülkemizde birçok sulak alanda kuruma ve kirlilik başta olmak üzere çeşitli sorunlar yaşanıyor.Ülkemizin en büyük ikinci tatlı su gölü ve uluslararası öneme sahip bir sulak alan olan Eğirdir Gölü de bu sorunlarla karşı karşıya. Göl'ün sorunlarına kalıcı çözümler üretmek için ilgili paydaşların desteği ile 2008 yılından bu yana çalışıyoruz. Projemiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz uygulamaların sonuçları, Göl'ün su kalitesinin iyileştirilmesi ve Türkiye'nin elma üretiminin yüzde 20'sini karşılayan bu bölgede tarımsal üretimin sürdürülebilirliği açısından son derece umut verici. Yaptığımız pilot uygulamalar, Göl'e ulaşan tarım kaynaklı kirliliğin yüzde 40'ı aşan oranda azaltılmasının mümkün olacağını gösteriyor. Bu doğrultuda pilot uygulamalarımızı yaygınlaştırarak, Eğirdir Gölü'nde su kalitesinin iyileştirilmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.
(FK-SK-Y)

01.02.2013 12:10:56 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT