1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Egemen Bağış'tan, 'kabine Revizyonu' Değerlendirmesi

Egemen Bağış'tan, 'kabine Revizyonu' Değerlendirmesi

Egemen Bağıştan, kabine Revizyonu Değerlendirmesi
A+A-

Avrupa Birliği (AB) ve Başmüzakereci Egemen Bağış, kabine revizyonuna ilişkin, "Bugüne kadar görev yapan arkadaşlarımız, bundan sonra farklı kapasitelerde farklı görevler yapacaklardır" dedi. Slovak

Avrupa Birliği (AB) ve Başmüzakereci Egemen Bağış, kabine revizyonuna ilişkin, "Bugüne kadar görev yapan arkadaşlarımız, bundan sonra farklı kapasitelerde farklı görevler yapacaklardır" dedi.
Slovakya'nın kuruluşunun 20. yıl dönümü Swiss Otel'de verilen resepsiyonla kutlandı. Türkiye ve Slovakya milli marşlarının çalınmasıyla başlayan resepsiyona AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Slovakya Büyükelçisi Milan Zachar ile büyükelçiler ve yabancı misyon şefleri katıldı.
Bakan Bağış, resepsiyonda yaptığı konuşmada, Slovakya'nın 20. yılını kutladı. Bağış, Slovakya'nın başarılarının altını çizerek, Slovakya'nın NATO üyeliğini desteklediklerini kaydetti. Bağış, "Slovakya, Türkiye'nin Avrupa Birliğini destekleyen ülkelerden bir tanesidir. Birçok ortak noktamız var. Sadece tarih değil, aynı zamanda ortak beklentilerimiz var" dedi.
Hükümetleri döneminde Türkiye ile Slovakya'nın ticaret hacminin bin kat arttığını kaydeden Bağış, "2002 yılında ticaretimiz 145 milyon dolardı, şimdi ise bir milyar 400 milyon dolar" diye konuştu.
Slovakya Büyükelçisi Zachar ise yaptığı konuşmada, Slovakya'nın 1 Ocak 1993 tarihinde kurulduğunu hatırlatarak, 2004 yılında Avrupa Birliği ve NATO üyesi olduğunu belirtti. Zachar, Slovakya ile Türkiye ilişkilerinin mükemmel olduğunu sözlerine ekleyerek, karşılıklı iki ülke arasında ziyaretlerin yapıldığını dile getirdi.

KABİNE REVİZYONU
Bakan Bağış, resepsiyonun çıkışında, gazetecilerin kabine değişikliğine ilişkin sorularını cevapladı. Bağış, "Bugüne kadar görev yapan arkadaşlarımız, bundan sonra farklı kapasitelerde farklı görevler yapacaklardır. Bugün yeni görev devralan arkadaşlarımız da, bu görevleri en iyi şekilde yapmaya çalışacaklardır" ifadelerini kullandı. Bakan Bağış, şimdiye kadar görev yapan bakanların çok önemli hizmetleri olduğunu söyledi. Kabine değişikliğiyle ilgili sinyali, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika ziyaretinde dile getirdiği "Her an her şey olabilir" sözleriyle verdiğini hatırlatan Bağış, AK Parti'nin hizmet odaklı bir siyasi hareket olduğuna belirterek, "Hepimiz birbirimize destek vererek ülkeyi daha aydınlık yarınlara taşımak için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getireceğiz. Bir siyasi iradenin, bir partinin mensupları olarak, milletimizin takdirine layık olabilmek için, hep birlikte 'Durmak yok yola devam' diyerek, çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Makamlar insanları değil, insanlar makamları yükseltirler" ifadelerini kullandı.

AB ÜYELİĞİ TARTIŞMALARI
Bakan Bağış, Avrupa Birliği'ne üye ülkeleri AB üyeliğini tartışmalarına ilişkin soru üzerine, "İngiltere'nin çağrısını da, Hollanda'nın buna tepkisini de reform çağrıları olarak nitelendiriyorum. Avrupa Birliği projesi, Avrupa kıtasında 60 yılı aşkın bir süredir barışın ve istikrarın güvencesi olmuştur. Ama Avrupa Birliği'nin içerisindeki bir takım kurallar, özellikle oy birliği şartı maalesef kurumu artık çalışamaz hale getirmiştir, rehavetin içerisine düştüğü sorunların ana kaynağını oluşturmuştur. İngiltere'nin çağrısı da, bazı konularda ülkelerin ulusal karar mekanizmalarının güçlendirilmesi, bu konularda Brüksel'in değil, ülkelerin kendi içerisinde alınacak kararların önemsenmesine yönelik bir çağrıdır" cevabını verdi.
İngiltere Başbakanı James Cameron'un çağrısının uyuyan bazı zihinlerin uyanmasına vesile olabilecek bir çağrı olduğunu belirten Bağış, "Cameron'ın çağrısı ayrıca çok stratejik bir hamledir. Sayın Cameron'un yaptığı bu çağrı hem iç politika açısından önemli bir hamledir hem dış politika açısından önemli bir hamledir. Bu aslında yıllardır Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne yapmaya çalıştığı bazı uyarıların Avrupa içerisinde bazı ülkeler tarafından idrak edilmeye başlandığının bir göstergesidir" dedi.
(AUÖ-YHY-Y)

24.01.2013 21:50:09 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT