1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ege’de mülteci faciası: 24 ölü

Ege’de mülteci faciası: 24 ölü

Ege’de mülteci faciası: 24 ölü
A+A-

Ege Denizi'nde bu sabah 45 mültecinin içinde bulunduğu tekne alabora oldu.

Yunanistan sahil güvenlik ekipleri Sisam adası açıklarında içinde mültecilerin bulunduğu bir teknenin alabora olduğunu ve sekizi çocuk en az 24 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. 10 kişinin sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldığ belirtildi.

Associated Press haber ajansı, kurtarılanlar arasından beş kişinin bir tahta parçasına tutunarak akıntıda sürüklendiği bilgisini geçti. Dün de Kos adası açıklarında bir göçmen teknesi batmış ve ikisi çocuk toplam 7 kişi hayatını kaybetmişti.

Türkiye ve Yunanistan sahil güvenlik ekipleri, Türkiye sahillerinden açılarak Yunan adalarına ulaşmaya çalşan mültecilerin geçişlerini engellemek için çalışmalarını artırmış durumda.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göreyse kış aylarıyla birlikte hava şartlarının kötüleşmesine ve deniz yolculuğunun daha da tehlikeli hale gelmesine karşın sadece Ocak ayının başından bu yana Türkiye sahillerinden Yunan adalarına giden 44.000 mülteci bulunuyor. 2015 yılındaysa toplam 857.000 kişi Türkiye’den Yunanistan’a deniz yoluyla geçmişti. Geçen yıl iltica başvurusu yapabilmek için Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan 3775 kişi ise bu tehlikeli yolculuk sırasında hayatını kaybetmişti. (BBC Türkçe) (Fotoğraf: Arşiv)

A+A-

HABERE YORUM KAT