1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ege-koop Danışma Kurulu Mahalle Mahalle Dönüşümü Anlatacak

Ege-koop Danışma Kurulu Mahalle Mahalle Dönüşümü Anlatacak

Ege-koop Danışma Kurulu Mahalle Mahalle Dönüşümü Anlatacak
A+A-

Ege-Koop Danışma Kurulu, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ın daveti üzerine Aralık ayı toplantısını Karşıyaka Gençlik Merkezi'nde gerçekleştirdi. İzmir'in yerel parlamentosu haline gelen Ege-

Ege-Koop Danışma Kurulu, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ın daveti üzerine Aralık ayı toplantısını Karşıyaka Gençlik Merkezi'nde gerçekleştirdi.
İzmir'in yerel parlamentosu haline gelen Ege-Koop Danışma Kurulu, Aralık ayı toplantısını Yamanlar bölgesinde faaliyete geçirilen Karşıyaka Gençlik Merkezi'nde yaptı. Belediye Başkanı Cevat Durak'ın daveti ile ve Kent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Metin Karadayı'nın koordinesinde gerçekleşen toplantı öncesinde kurul üyeleri, tesisi gezerek, bilgiler aldı. Başkan Durak'ın programı dolayısıyla katılamadığı toplantıda Başkan Yardımcısı Hüseyin Çalışkan ile Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan yer aldı. Akademisyen, işadamı, esnaf, sanayici, gazeteci gibi farklı iş kollarından olmak üzere toplam 40 kişiden oluşan danışma kurulu, özellikle kentsel dönüşüm konusunu masaya yatırdı. Bu konuda İzmirlilerde endişeli bir bekleyişin hakim olduğu, yerel yönetimlerin ve hatta Bakanlığın, halkın soru işaretlerini gidermeye yönelik çalışmalarda yetersiz kaldığı görüşü dile getirilerek, 1984 yılından bugüne 11 ayrı dönüşüm projesine imza atan ve 100 bini aşkın insanı ev sahibi yapan Ege-Koop'un bu konudaki tecrübelerinden faydanılması gerektiği vurgulandı.
Kurula kentsel dönüşümün yasal işleyişi hakkında bilgiler veren Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, halkın bu konuda bilinçlendirilmesinin şart olduğunu belirterek, " İzmir'de bir model yaratma çabamız devam ediyor. Bu konuda halkın kafası karışık, Bakanlık ve belediyeler ise sessizlik içinde. Yasa ve yönetmelikler çıktı ancak İzmir'de Ege-Koop'un dışında özveri ile hareket eden, çalışıp, çabalayan, somut öneriler ortaya koyan bir merci yok. Maalesef İzmir'de henüz bırakın vatandaşı bu işle ilgili erkleri bile eğitmekle uğraşıyoruz. Çok değerli zamanlar bu şekilde yitip gitmekte. Benim kaygım yarın öbürgün birileri çıkıp, üç, beş vatandaşın evini elinden alacak, dolandıracak ve kentsel dönüşüm gibi devrim niteliğinde bir amaç başlamadan son bulacak" şeklinde konuştu.
Ege-Koop Danışma Kurulu Başkanı Öcal Uluç ise, kurul olarak Ocak ayından itibaren somut çalışmalar yapacaklarını açıkladı. İlk olarak Ocak ayı içerisinde geniş katılımlı bir panel düzenleyeceklerini belirten Uluç, " İşin tüm tarafları, vatandaşlar, uzmanlar, hemen herkes bu panel sayesinde kafasındaki soru işaretlerine yanıt bulabilecek. Bakanlık temsilcileri ile Sayın Murat Karayalçın'ı da davet edeceğiz. Sonrasında da bu konuya ağırlık vererek, bölgesel paneller, mahalle mahalle toplantılar yapacağız." dedi. Uluç, gençlik kampı merkezi ile de bir İzmirli olarak iftihar ettiğini, temennisinin benzeri tesisleri ülkenin dört bir yanında görmek olduğunu da sözlerine ekledi.
(AH)

26.12.2012 11:32:52 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT