1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Edremit'te Yeni Bir Mahalle Kuruluyor

Edremit'te Yeni Bir Mahalle Kuruluyor

Edremit'te Yeni Bir Mahalle Kuruluyor
A+A-

Edremit Belediye Meclisi, kasım ayı olağan meclis toplantısında 'Fırat' adında yeni bir mahallenin kurulmasını kararlaştırdı.


Belediyenin toplantı ve konferans salonunda düzenlen meclis toplantısına Edremit Belediyesi eş başkanları Sevil Rojbin Çetin ve Abdulkerim Sayan ile belediye meclis üyeleri katıldı. Meclis açılış konuşmasını yapan Eş Başkan Sevil Rojbin Çetin, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinin ardından Edremit Belediye Başkanlığı ve belediye meclisinin ortak kararı doğrultusunda halk esaslı belediyecilik gereği her ay ayrı bir mahallede halka açık meclis toplantıları düzenlediklerini söyledi. Kış ayları dolayısıyla havaların soğuması üzerine mahallelerde meclis toplantılarının sağlıklı yapılabilmesi için uygun toplantı alanlarının olmadığından belediye meclis toplantılarının yine halka açık olarak Edremit Belediyesi toplantı ve konferans salonunda yapılmasını kararlaştırıldıklarını ifade eden Çetin, havaların ısınmasıyla belediye meclis toplantılarının yine her ay ayrı bir mahallede düzenleneceğini kaydetti.


Açılış konuşmasının ardından kasım ayı meclis gündemi olarak belirlenen 10 maddeden ilk iki madde olan Şabaniye Mahallesi’nin ikiye ayrılarak yeni bir mahalle kurulmasının görüşülmesi ile ekoloji ve sağlık komisyonunun hazırlamış olduğu raporu maddeleri görüşüldü. İlk gündem maddesi görüşülerek eskiden Hacıbekir Mahallesi'ne bağlı olan ve Büyükşehir Yasası’yla Şabaniye Mahallesi'ne dahil edilen Bayırlı, Esentepe, Çulhacı, Okul, Uğurlu ve Veysel Karani sokaklarından halkın talebi üzerine yeni bir mahalle oluşturulması kararlaştırıldı. Oluşturulan yeni mahalleye orada yaşayan vatandaşların isteği üzerine adı 'Fırat Mahallesi' olarak konulması belediye meclisinde oy birliğiyle kabul edildi.


Yeni oluşturulan Fırat Mahallesi'ne ilişkin görüş bildiren Edremit Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin, Şabaniye Mahallesi'nde 6 ayrı sokakta yaşayan mahallenin talebi doğrultusunda Edremit Belediyesi olarak teknik ekiplerinin çalışmaları dahilinde mahalle sınırları hizmet alanı dağılımı hesaplanarak yeni mahallenin sınırlarının çizildiğini belirtti. Mahalle isminin belirlenmesi konusunda belediye olarak her zaman olduğu gibi yine inisiyatifi halka bıraktıklarını ve komisyon çalışmaları sonucunda halkın mahalle isminin 'Fırat' olarak konulmasını istediklerini vurgulayan Çetin, halktan gelen bu isteği Edremit Belediye Başkanlığı ve meclisi olarak kabul ederek meclisten geçirerek kararlaştırdıklarını ifade ederek tüm halka hayırlı olması temennilerinde bulundu.

2-132.jpg

A+A-

HABERE YORUM KAT