1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Edremit'te 'Kadın Sağlığı Eğitimleri' Sürüyor

Edremit'te 'Kadın Sağlığı Eğitimleri' Sürüyor

Edremit'te 'Kadın Sağlığı Eğitimleri' Sürüyor
A+A-

Van’ın Edremit Belediyesi, ilçede yaşayan kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve sağlık gibi sorunlarının tespiti ve çözümüne dönük yürüttüğü çalışmalar aralıksız sürüyor.


Edremit Belediyesi Kadın Kurulu ve belediye meclisi kadın komisyonu, şimdiye kadar mahallelerde özgün kadın toplantıları ve kapı kapı dolaşarak sorun tespitine ilişkin yürüttüğü fizibilite çalışmalarının ardından başlattıkları ‘Kadın Sağlığı Eğitimi’ni sürdürüyor. Edremit Belediyesi ve Demokratik Toplum Kongresi ( DTK) Sağlık Meclisi’nin ortaklaşa yürüttüğü ‘Kadın Sağlığı Eğitimi’, Kiracı TOKİ ve Süphan Mahallesi’nde de yapıldı. İki ayrı yerde düzenlenen toplantıya Edremit Belediyesi Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin, DTK Sağlık Meclisi üyeleri, Edremit Belediyesi Kadın Kurulu ve komisyonu üyeleri katıldı. Burada konuşan Edremit Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin, DTK Meclisi ile ortaklaşa yürüttükleri bu eğitimlerle beraber daha sağlıklı bir toplum oluşturmayı amaçladıkları belirtti. Sağlıklı toplumun sağlıklı bireylerden oluşabileceğine dikkat çeken Çetin, bu durumda da öncelikli bireyin kadınların olduğunu ve özellikle de sağlıklı bir aile yapısı için annenin sağlıklı olması ve sağlıklı yaşam için gerekli bilince sahip olmasının önemli olduğuna vurgu yaptı. İnsanın bedenini tanımadan kendini tanıyamayacağı, bunun için de en küçük bir ağrı durumunda ise her seferinde çoğu zaman ilaç tedavisine başvurulmasının zararlı olduğuna dikkat çeken Çetin, bunun önüne geçmek için bu eğitimlerin önemli olduğunu ifade etti.


Konuşmaların ardından DTK Sağlık Meclisi üyeleri kadın doğum, emzirme, göğüs kanseri, cilt kanseri gibi birçok konuda eğitimlere katılan kadınlara bilgi verdi. Soru cevap şeklinde devam eden eğitimin ardından kadınlara sağlık malzemeleri dağıtıldı.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT