1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Edebiyat Öğretmeninden: "kıssa-i Aşk"

Edebiyat Öğretmeninden: "kıssa-i Aşk"

Edebiyat Öğretmeninden: kıssa-i Aşk
A+A-

Adana İlhan Atış Anadolu Lisesi edebiyat öğretmenlerinden M. Hayati Özkaya, Ece ve Mert adlı kahramanların yaşadığı olayların anlatıldığı "Kıssa-i Aşk" adlı bir gençlik romanı yazdı. Hayati Özkaya,

Adana İlhan Atış Anadolu Lisesi edebiyat öğretmenlerinden M. Hayati Özkaya, Ece ve Mert adlı kahramanların yaşadığı olayların anlatıldığı "Kıssa-i Aşk" adlı bir gençlik romanı yazdı.
Hayati Özkaya, 'az okuyan bir öğrenci kitlesine sahip olduğumuz' gerçeğine vurgu yaparak, "Biz öğretmenler olarak öğrencilerimize sadece dersleri anlatarak değil aynı zamanda eserlerimizle de örnek olabilmeliyiz. Ben de bu nedenlerle, az okuyan öğrenci kitlesinin hoşuna gidebilecek, daha severek okumalarını sağlayacak bir konu seçtiğimi düşünüyorum. Bir gençlik romanı temasındaki eserim, Ece ile Mert adlı kahramanlarımızın baş karakterliğinde yaşanan ilişkileri, duyguları, olayları anlatıyor. Romanı mümkün olduğu kadar rahat okunabilir kılmak amacıyla, şiir dili ile nesir dilini de yer yer karıştırarak farklı bir tarz tercih ettim. Öğrencilerime örnek olmak isterken, meslektaşlarımı da teşvik etmeyi amaçladım. Kitabım dağıtılmaya başlandı. Öğrencilerimden ve arkadaşlarımdan da çok güzel tepkiler alıyorum" dedi.
M. Hayati Özkaya, ilk ve orta öğrenimini Adana'da tamamladıktan sonra Türkiye'nin çeşitli illerinde ve İtalya'nın Trieste şehrindeki Yabancı Diller Enstitüsü'nde öğretmenlik-okutmanlık yaptı. Adana'da Baraj Lisesi'nde öğretmen, Mehmet Kemal Tuncel Lisesi'nde kurucu müdür olarak görev yapan Özkaya halen İlhan Atış Anadolu Lisesi'ndeki edebiyat öğretmenliği görevini sürdürüyor.
(ADN-Y)

08.01.2013 12:47:07 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT