1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Eczacılar E-reçeteden Memnun

Eczacılar E-reçeteden Memnun

Eczacılar E-reçeteden Memnun
A+A-

Aydın 21. Bölge Eczacı Odası başkanı Salih Kozalı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 15 Ocak tarihi itibari ile zorunlu hale getirilen e-reçete uygulamasından hem vatandaşların hem de eczacıların

Aydın 21. Bölge Eczacı Odası başkanı Salih Kozalı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 15 Ocak tarihi itibari ile zorunlu hale getirilen e-reçete uygulamasından hem vatandaşların hem de eczacıların memnun olduklarını belirtti.
Sistemde şu ana kadar herhangi bir sorun yaşanmadığını belirten Kozalı, e-reçete uygulamasının bir çok yönden kolaylık sağladığını da söyledi. 1 Temmuz itibariyle uygulamaya konulan e reçete uygulamasının 15 Ocak itibariyle zorunlu hale getirildiğini ve mobil sağlık hizmetleri ve acil servisler dışında tüm doktorların artık e-rçete kullandığını belirten Aydın Eczacı Odası başkanı Salih Kozalı, "Sistem uygulamaya başlanmadan önce bazı endişelerimiz vardı. Sistemin bazen aksaklıklara neden olmasından ve buna bağlı olarak hastaların ve eczacıların mağdur olmasından korkuyorduk. Şükür şu ana kadar herhangi bir sorun yaşanmadı. Sistem gayet güzel de işliyor. 117'si Aydın merkez olmak üzere il genelinde 447 eczanemiz mevcut. Türkiye genelinde ise yaklaşık 25 bin eczane var. Altyapı ve programın yetersiz olması halinde aynı anda aynı sisteme girildiğinde sıkıntı yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması taleplerimiz arasındaydı. Şu anda bir sıkıntımız yok. Hatta hem hastalar hem de biz eczacılar memnunuz, hekimlerin de memnun olduğunu düşünüyoruz. Sıkıntı yaşandığı zamanlarda hastalarımızın hekimlerinden reçetenin çıktısını istemeleri yaşanacak aksaklığı giderecektir" dedi.
Sahte reçetelerin önüne geçmek, eczacı ile hekim arasındaki iletişim sorununu ortadan kaldırmak bakımından e-reçetenin önemli olduğunu belirten Başkan Kozalı, "Eskiden vatandaş reçeteyi kaybedebiliyordu veya reçetede okunmayacak şekilde tahrip olabiliyordu. Bazen de reçete üzerindeki yazı yanlış okunabiliyordu. Bu ve benzer bir çok sorun yeni sistemle ortadan kalktı. Bunun yanında SGK'nın denetimi de kolaylaştı. Kısacası yeni sistem ile işleyiş güzelleşti. Eczacılar olarak şu anki haliyle e-reçete uygulamasından memnunuz" dedi.
(İK)

14.02.2013 10:36:55 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT