1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Düzce'de Kümesler Avrupa Satandartlarında

Düzce'de Kümesler Avrupa Satandartlarında

Düzcede Kümesler Avrupa Satandartlarında
A+A-

Düzce genelinde kanatlı hayvanların bulunduğu entegre tesisler ile kümeslerin Avrupa normlarına uygun olduğu tespit edildi. Öte yandan kuş gribi vakasının ardından il genelinde herhangi bir salgın has

Düzce genelinde kanatlı hayvanların bulunduğu entegre tesisler ile kümeslerin Avrupa normlarına uygun olduğu tespit edildi. Öte yandan kuş gribi vakasının ardından il genelinde herhangi bir salgın hastalığa rastlanmadığının da altı çizildi.
İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık, Muhtelif İşler ve Avrupa Birliği Komisyonları tarafından hazırlanan ortak raporda, il genelinde bulunan entegre kanatlı hayvan tesislerinin çevreye zarar vermediği, aksine Avrupa standartlarına uygun faaliyet gösterdikleri belirlendi.
İl Genel Meclis Üyesi Harun Veziroğlu tarafından meclise sunulan raporda şu tespitler yer aldı: "İlimizde kanatlı hayvanların bulunduğu entegre kesim tesisinde bundan bir kaç yıl önce ülkemizde yaşadığımız kuş gribi vakasından sonra daha sağlıklı, çevreye en az sıkıntı veren ve Avrupa Birliği normlarında üretim yapılmaya çalışıldığı, ilimizde üretilen kanatlıların Avrupa'ya ihraç olduğundan yetiştirmede Avrupa normlarına uyumun zorunlu olduğu, ilimiz merkezde kuş gribi vakasından sonra herhangi bir salgın hastalık vakasına rastlanmadığı, salgın hastalık yaşanması durumunda ise Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz gözetiminde karantina ve imha çalışmasının çevreye zarar vermeyecek şekilde gerçekleştirileceği, kanatlı hayvanların yetiştirildiği kümeslerde yaşanan kısmi ölümlerde ise üretici hijyen şartlarını çevreye zarar vermeden yerine getirerek imha etmek zorunda olduğu aksi takdirde vahşi bertaraf olayının tespiti durumunda üreticiye cezai müeyyide uygulanacağı komisyonlarımızca tespit edildi."
Öte yandan meclis üyeleri Hasan Arslan, İsmail Arslan ve Mehmet Zeki Şahin tarafından Yığılca'daki tavuk kümeslerinin incelenmesi için bir önerge hazırlandı. Konu değerlendirilmek üzere Avrupa Birliği ile Çevre ve Sağlık Komisyonlarına havale edildi.
(AY)

07.01.2013 15:51:00 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT