1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Düzce'de Asker Ailelerine 397 Bin Lira Maddi Destek

Düzce'de Asker Ailelerine 397 Bin Lira Maddi Destek

Düzcede Asker Ailelerine 397 Bin Lira Maddi Destek
A+A-

Düzce İl Özel İdaresi 2013 yılı içerisinde ihtiyaç sahibi asker ailelerine 397 bin 813 lira maddi destek sağlayacak. İl Genel Meclisinin Şubat ayı toplantıları 3. Birleşiminde ihtiyaç sahibi asker

Düzce İl Özel İdaresi 2013 yılı içerisinde ihtiyaç sahibi asker ailelerine 397 bin 813 lira maddi destek sağlayacak.
İl Genel Meclisinin Şubat ayı toplantıları 3. Birleşiminde ihtiyaç sahibi asker ailelerine verilecek maddi desteğin tutarı belirlendi. Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı İbrahim Canbolat 2013 yılında merkezde bulunan asker ailelerine 233 bin 813, Akçakoca'ya 43 bin, Cumayeri'ne 16 bin, Çilimli'ye 20 bin, Kaynaşlı'ya 24 bin, Yığılca'ya 20 bin lira olmak üzere toplam 397 bin 813 lira ödenek ayrıldığını belirtti.
Canbolat komisyon üyeleri tarafından hazırlanan ve yardımın veriliş şartlarını içeren raporu meclise sundu. Raporda şu bilgilere yer verildi: "Muhtaç asker ailelerine İdaremiz bütçesinden pay olarak ayrılan 397 bin 813 liranın ilimizde bulunan muhtaç asker ailelerine ulaştırılması ile ilgili yapılan incelemeler sonunda 4109 Sayılı Asker Ailelerinden Muhtaç Olanlara Yardım hakkında kanun ve yine bu konu ile ilgili Sayıştay Başkanlığının İçişleri Bakanlığına hitaben yazdığı 26 Ocak 2010 tarih ve 72309 sayılı görüşleri de dikkate alınarak 4109 sayılı kanunun 11. Maddesine göre İl Özel İdareleri ve Belediyelerin kesinleşen bütçelerine göre aynı oranlarda pay ayırma görevi bulunduğundan İdaremizce ayrılan asker ailelerine yardımın köylerde yaşayan muhtaç asker ailelerine verilmesi uygun bulunmuştur. 4109 sayılı kanunun 2. Maddesi gereği yardımdan istifade için şu şartların aranması Askerin annesi, babası, eşi ve kardeşi olmak, Yiyecek ve diğer ihtiyaçları askere giden tarafından karşılanıyor olmak, Bulunduğu bölgede asker ailesinin ve askere gidenin geçim vasıta ve imkanı bulunmamak. Ayrıca askerin sevki sırasında Düzce İl Sınırları dahilinde ve köyde ikamet ediyor olması gerekmektedir. Muhtarlık tahkikat belgesi ve güvenlik güçlerinin yaptığı araştırma sonucunda ikamet etmediği tespit olunursa dosya İl Özel İdaresi ile ilgili İlçe Kaymakamlığına gönderilir ve yapılan yardım kesilerek yapılmış olan yardım varsa ilgilisinden tahsil edilir. Nasıl başvuru yapılır; Yardım isteyen asker ailesi nüfus müdürlüğünden alınan vukaatlı nüfus kaydı örneği, ikametgah belgesi, muhtarlıktan alınacak muhtaçlık belgesi, oturulan ev kira ise kira kontratı askerlik durum belgesini hazırlayarak muhtarlığa teslim ederler. Köy muhtarları kendilerine teslim edilen bu belgeleri İlçelerde Kaymakamlığa İl Merkezinde ise İl Özel İdaresi Yazı İşleri Müdürlüğüne teslim eder. Köy muhtarı başvuru yapan asker ailelerin durumun ihtiyar heyeti ile birlikte müştereken değerlendirildikten sonra uygun görülen muhtaç aile sayısını ilçelerde kaymakamlıklara, merkezde İl Özel İdaresi Yazı İşleri Müdürlüğüne bildirilmesi. İl Özel İdaresi ve İlçe Özel İdare Müdürlüklerince gelen talepler merkezde İl Özel İdaresi Yazı İşleri Müdürlüğünün teklifi genel sekreterin onayı ile ilgili köy muhtarlıklarının hesaplarına ilgili umhtaç ailelere verilmek üzere aktarılması, taleplerin fazla olması halinde yardım isteyen ailenin sosyal durumu ve muhtarlıkların idareye müracaat tarihlerine göre işlem yapılması uygun görülmüştür." Rapor meclis tarafından onaylandı.
(AY)

07.02.2013 14:11:22 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT