1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Duyan herkes aday oluyor!

Duyan herkes aday oluyor!

Duyan herkes aday oluyor!
A+A-

'Muhtarlar asgari ücret alacak' iddialarının yayılmasının ardından, muhtar adaylarının sayısında patlama olduğu belirtildi.


Türkiye Muhtarlar Derneği Afyonkarahisar Şubesi Başkanı Süleyman Akagündüz, muhtarların asgari ücret alacağına ilişkin haberlerin yayınlanmasının ardından, 30 Mart 2014 seçimleri için muhtar adaylarında önemli bir artış olduğunu kaydetti. Akagündüz, "Biz halkımıza hizmet ediyoruz. 400-500 lira ödenekle çalışıyoruz. Ama 'muhtarlar asgari ücret alacak' denildi. Bundan sonra herkes muhtar olmak istiyor. Afyonkarahisar'da 2009 yılında her mahallede 3-4 kişi muhtar adayı olmuştu. 2014 yerel seçimlerinde ise sayı fazlalaştı. 15 muhtar adayı olan mahallemiz bile var" dedi.


'VEKİLLİĞE DEĞİL MUHTARLIĞA HEVESLENİYORLAR'
Hükümetin mahalle muhtarlarına asgari ücret verecek olmasının kendilerini mutlu ettiğini aktaran Akagündüz, "Bu konuda teşekkür ediyoruz ama 3 sene önce bu muhtarlık parasını açıklasaydı ya da seçimden sonra bunu verseydi daha iyi olurdu. Aday insanlar mahallelerine hizmet edecek adaylar değildir. 48 mahallemize ve merkeze bağlanan 10 köyümüz var. Bu köylerde de mahalleler var. 500'den fazla muhtar adayımız var. Milletvekilliği yerine muhtarlığa heveslenenler bile oldu. Biz 10-20 bin lira almıyoruz" diye konuştu.


BİR MAHALLEDE 100 KİŞİ NASIL YARIŞACAK?
Mahalle muhtarı adaylarının İhtiyar Heyeti Azası bulmakta zorlandığını hatırlatan Akagündüz, "Eskiden 4 aza yetiyordu. Şimdi 4 asil, 4 yedek aza bulmak zorundalar. 15 muhtar adayı çıkan bir mahallede, 90 kişinin de aza olarak yazılması gerekiyor. Adaylar aza bulmakta zorlanıyor" dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT