1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ

DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ

DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ
A+A-

Van İl Sağlık Müdürü Dr. Bilal Acar, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla yaşlı vatandaşlarla bir araya gelerek günlerini kutladı.


Dr. Bilal Acar, yaşlıları ziyaret ederek, sağlık sorunları hakkında bilgiler aldıktan sonra çeşitli hediyeler verdi. Nüfusun yaşlanmasının sağlıktan sosyal güvenliğe, eğitimden iş imkanlarına kadar toplumun her yönünü etkilemekte olduğunu belirten Dr. Acar, “Müdürlük olarak yaşlı vatandaşlara yönelik sağlık hizmetlerini eşit ve ücretsiz olarak sunuyoruz. Bunun en güzel örneği Evde Bakım Hizmetleri’dir. Hastaneye gitmekte sıkıntı yaşayan ya da yatağa bağımlı yaşamlarını sürdüren yaşlılarımıza, yaşadıkları yerlerde hizmet verilmektedir. Kurumlarımızda 65 yaş üstü hastalarımıza öncelik tanınarak, tıbbi tedavilerinin en kısa sürede yapılmasına yardımcı olunmaktadır” dedi.

Yaşlılarda en sık görülen kazalar hakkında da bilgiler veren Dr. Acar, “Bunlar düşme, yanma ve zehirlenmelerdir. Bunların arasında en sık rastlanan hareketsizliğe, hastane ve evde bakıma, engelliğe ve ölüme neden olan düşmelerdir. Bunun yanı sıra yaşlılık döneminde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması da gerekir. Sağlığın korunması, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi, yaşam süresinin ve kalitesinin arttırılmasında önem taşımaktadır. Yanlış beslenme ve yaşam tarzı başta iskemik kalp hastalığı, serebrovasküler hastalıklar, diabetesmellitus, hipertansiyon, osteoporoz, romatizmal hastalıklar, konstipasyon, gastroinstesnal sistem malignleri olmak üzere pek çok hastalığın sık nedenidir. Bu nedenle koruyucu, önleyici sağlık hizmetlerinin yaşlı sağlığının korunmasında önemlidir. Bu vesileyle bütün büyüklerimizin Yaşlılara Saygı Haftası’nı kutluyor, nice sağlıklı ve huzurlu günler geçirmelerini temenni ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT