1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Dünya Şampiyonlardan Tesis Yetersizliği Şikayeti

Dünya Şampiyonlardan Tesis Yetersizliği Şikayeti

Dünya Şampiyonlardan Tesis Yetersizliği Şikayeti
A+A-

Diyarbakırlı dünya şampiyonları, Diyarbakır'da spora yeteri desteğin verilmediğini belirterek, tesis ve imkanların eksikliğinden şikayet etti. 2011 yılında Meksika'da gerçekleştirilen, Gençler Düny

Diyarbakırlı dünya şampiyonları, Diyarbakır'da spora yeteri desteğin verilmediğini belirterek, tesis ve imkanların eksikliğinden şikayet etti.
2011 yılında Meksika'da gerçekleştirilen, Gençler Dünya Şampiyonası'nda teakwondo dalında birinci olan Diyarbakırlı sporcu Ozan Berkan Bindak, "Diyarbakır'da tesisler çok yetersiz. Ben 7 yaşından beri bu sporu yapıyorum. Ancak bir yerden sonra, eldeki imkanlar yetersiz kalıyor. Kendi memleketimde kalıp spora devam etmek istediğim halde, gerek mülki gerekse de idari amirlerin bize destek vermemesinden dolayı, diğer illerde bulunan spor kulüplerini bana yapmış oldukları teklifi kabul ettim ve dışarı transfer oldum" şeklinde konuştu.
Balkan Şampiyonası'nda 2. olan milli sporcu Ceren Bingöm'de aynı şekilde tesislerin yetersiz olmasına vurgu yaparak, Diyarbakır'da bulunan mülki ve idari amirlerin bu konuda kendilerine yardımcı olmasını istedi. Bingöm, "ben 10 yaşından beri bu sporla uğraşıyorum. Şimdide tekrar maçlara hazırlanıyorum. Zaten milli sporcuyum, aynı zamanda lise 3. sınıfta okuyorum. Bu sporu yapabilmek adına bir takım ihtiyaçlarımız oluyor. Bu ihtiyaçlarımızı giderebilmek adına ya bir iş bulup çalışmak zorundayız ya da bize yardım edilmeli. İş bulup çalıştığımız zaman da idmanlara ve derslerimize yeterli oranda çalışamayız" ifadelerini kullandı.
Sporcuların antrenörlerinden Fatih İllez, dünya çapında şampiyonluk kazanmış Türk sporcularının yüzde 80'ninin doğu kökenli olduğunu iddia ederek, doğu kökenli sporcuların, Uzakdoğu Sporlarına kabiliyetli olduklarını kaydetti. İllez, "baktığımızda karşımıza çıkan tablonun bu şekilde olmasının tek nedeni bu bölgede spor yapan sporcuların, bir yerden sonra imkanların yetersizleşmesinden dolayı, sporcularımız başka illere transfer oluyorlar. Dolayısıyla da Diyarbakır iline bağlı olarak katılmıyorlar müsabakalara. Bunu önlemek için yapılacak şey, kaliteli tesisler yapmak, sporculara hayatlarını ikame edebilecekleri maaşlar ya da burslar vermek, ellerindeki imkanları iyi bir seviyeye taşımaktır. Bunlar yapıldığı taktirde sporcularımız Diyarbakır dışına çıkmayacaklardır" ifadelerini yer verdi.
(MY-

01.01.2013 17:10:43 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT