1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Dünya Hafıza Şampiyonu Didimlilerle Buluştu

Dünya Hafıza Şampiyonu Didimlilerle Buluştu

Dünya Hafıza Şampiyonu Didimlilerle Buluştu
A+A-

Çeşitli televizyon kanallarında yaptığı hafıza gösterileri ile tanınan ve Fotografik Hafıza Dünya Şampiyonlarından olan Melik Duyar, Didim'de verdiği seminerde katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattı

Çeşitli televizyon kanallarında yaptığı hafıza gösterileri ile tanınan ve Fotografik Hafıza Dünya Şampiyonlarından olan Melik Duyar, Didim'de verdiği seminerde katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattı.
Dünya Hafıza Şampiyonu, Mega Hafıza'nın kurucusu, Dünya Mental Matematik ve Hafıza Olimpiyatları Derneği (MEMORIAD) Başkanı Melik Duyar Çitlembik Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezinin konuğu olarak ilçemize geldi. Dün akşam saat 19:30'da Didim Ticaret Odası Aytaç-Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezinde düzenlenen seminere Didim İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Öksüz, CHP İlçe Başkanı Şavgu Aydın, Belediye Meclis üyeleri Osman Ayyıldız ve İbrahim Eray katılırken, Öğrenci ve veliler seminere yoğun ilgi gösterdi.
Seminer öncesinde kısa bir konuşma yapan Çitlembik Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezi Müdürü Kayhan Baskın Melik Duyar'ı Didimlilerle buluşturmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Seminerde Melik Duyar, Hafıza Gücü, Beyin Kapasitesi, Beyini Etkin Kullanma, Yaratıcı Düşünme konularında bilgiler verdi. Melik Duyar konferansına katılımcılara çeşitli testler yaparak uygulamalı olarak başladı. Testlerinde özellikle konuklardan farklı düşünmelerini isteyen Duyar, testlerde başarılı olan kişilere imzalı kitabını hediye etti. Melik Duyar, Albert Einstein'ın beyni üzerinde yapılan incelemelerden bahsederek, Einstein'ın beyninin de ilk bakışta diğer insanlardan farklı olmadığını ancak beyninin iki tarafını da nasıl etkin olarak kullandığını anlattı. Beynin insan vücudundaki diğer ikili organlar gibi birbirinin yedeği olmadığın söyleyen Duyar, "İnsan beyninin sol tarafına okul bilgileri dediğimiz öğrenilmiş bilgiler kaydedilir. Beynin sağ tarafına ise duygular hakimdir. Ancak bu iki tarafı birlikte kullanabilenler çok azdır ve özel insanlardır. Önemli olan soruların Beynin iki tarafında nasıl kullanabileceğimizi, bilgileri nasıl hafızamızda tutabileceğimizi bilmek ve öğrenmektir" dedi. Son olarak beynin gelişimini anlatan Melik Duyar beynin gelişimde yaşın önemli bir etken olduğunu, beyin hücrelerinin diğer organlardaki hücreler gibi yenilemediğini ifade etti. Beynin gelişimin beş yaşına kadar büyük ölçüde, 12 yaşında ise tamamen gerçekleştiğini hatırlatan Melik Duyar yaşlılara da tavsiyelerde bulunarak sürekli yeni şeyler öğrenmeye devam ederek, hayal kurarak ve hatta müzik dinleyerek hafızalarını koruyabileceklerini söyledi.
(HÇ-İK)

10.01.2013 11:52:04 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT