1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü
A+A-

Saadet Partisi (SP) Halkla İlişkiler Başkanı Mehmet Sabahattin Ekmekpişiren, Engellilerin Türkiye'de aileleriyle birlikte rahat ve huzurlu bir şekilde insanca yaşayabilmeleri için gereğinin yapması

Saadet Partisi (SP) Halkla İlişkiler Başkanı Mehmet Sabahattin Ekmekpişiren, Engellilerin Türkiye'de aileleriyle birlikte rahat ve huzurlu bir şekilde insanca yaşayabilmeleri için gereğinin yapması gerektiğini söyledi.
Ekmekpişiren, özürlülük insanlığın ve toplumun ortak sorunu olduğunu belirterek, " Engellilerin sorunları bu tarihlerde hep tartışılıp konuşulur vaatler yapılır, ama her seferinde yapılan konuşmalar verilen vaatler hep lafta kalıyor. Hükümet ve toplum olarak, bizler daima engelli insanlarımıza sahip çıkmalıyız.Engelli insanların yanında yer aldığımızı onlara daima hissettirmeliyiz. Sadece engelliler günü kutlanması ve kayda geçmesinden başka, onların hayatlarında karşılaşacakları sorunlarıyla da çok yakından ilgilenmeliyiz ve insanlık vazifemizi yapmalıyız. Engelli insanlara karşı yapıcı çözümler bulmalı ve onların rahat bir ortamda yaşama sevinçlerini ve hayata daha güvenle bakmalarını, hayata sıkı sıkıya sarılmalarını ve insanca yaşamalarını sürdürebilmeleri için onlara daima destek olmalı. Bazılarına göre engelli vatandaşların bizlere ihtiyaçları yok demesine karşı Engelliler daima bizlerin yardımına muhtaçlar diyoruz.Kendi başlarına veya birilerinin yardımı olmadan engellilerimiz korunamaz ve kollanamazlar, ülkemizde 9 milyon engelli insanlarımız bulunmakta buda nerdeyse nüfusumuzun yüzde 12'sine tekabül etmektedir. Bu insanlarımıza rahat yürüyebilecekleri rahat çıkıp inebilecekleri rampalı kaldırımlar, kendi başlarına binip inebilecekleri asansörlü dolmuşlar yoktur, bazı illerde çok az sayıda lavabo ve tuvalet vardır.Okumak isteyen engelli özürlü çocuklar zor şartlarda anne ve babalarının veya bir yakınlarının yardımlarıyla ancak okullara gidip gelebilirler buda engellileri hayatlarından soğutur.Yine okullarda ne zor şartlar altında olduklarını da unutmamak gerekir, bu nedenlerle engelli insanlarımızın daima bizlere ihtiyaçları olduğunu unutmamak gerekir o,insanlarımıza sahip çıkmalıyız. Ve o insanlarımızın adeta gözü kulağı olmalıyız, okulda, sokakta, yollarda, geçitlerde, taşıt araçlarında gördüğümüz engellilere yardımcı olmalı asla onlara bakarak duygulanmamalı çünkü bu bir çözüm değildir. Bizler bu insanlarımıza yardımcı olmalıyız sözde değil özde sahip çıkmalıyız.Bugün ülkede 9'milyon civarında engelli ve sakat kalmış insanlarımız olduğunu düşündüğümüzde bizler bu insanlar için ne yaptık diye düşünmeliyiz.Bu insanlara ait hiçbir sosyal ve kültürel alanlar içeren hiçbir faaliyet olmadığını görmekteyiz onun için bu insanlarımızın topluma kazandırılabilmesi için bizlere büyük görevler düşmekte ve bizler bu insanlara karşı insanlık görevlerimizi mutlaka yapmalıyız" dedi.
Engellileri için çeşitli kurslar düzenlenerek spora yönlendirilmeli çeşitli semtlerde yüzme havuzları.Basketbol, jimnastik, hentbol, güreş, tenis, futbol, dallarında yetkili kurumlar tarafından eğitici ve kalıcı olarak kurslar düzenlenmesi gerektiğini savunan Ekmekpişiren, "Gerektiğinde fiziksel ve zihinsel, bozuklukları olan kişilerin bakım ve iyileştirme rehabilitasyonu güvence altına alınmalı ve engellilerin her bakımdan sosyal ve kültürel alanlarda yetiştirilmeleri sağlamalı, engelli gençlerimiz okullarını bitirmiş olmalarına rağmen engelli oldukları için çokları işe giremiyorlar.Hükümet bu insanlar için resmi dairelerde kontenjan ayırmasına rağmen sakat oldukları için işe bile alınmaları zorlaşıyor, aslına bakılırsa engelli insanlarında hayatlarını sürdürebilmeleri için çalışmaları ve gelir kazanç elde etmeleri gerekir. Yaşamda yarın nelerin olacağını hiç kimseler bilemez. Bu insanlar kendiliğinden engelli ve sakat kalmadılar kimileri kaza sonucu kimileri doğumdan kimileri askerlik yaparken kimileri yanlış tedavilerden doğan hatalar sonucu sakat ve özürlü kalmışlardır,Bugün bir engelli insanı yolda bırakırsanız kendi ihtiyaçlarını dahi göremez örneğin açılan sınavlara birilerinin yardımı olmadan katılamazlar Belediyede, olsun, adliyede olsun, bankada olsun, kendi kendilerine işlerini halledemezler. Okula giden engelliler için tekerlekli sandalye, oturup kalkabilecekleri sıralar yoktur, üniversiteyi bitiren engelli gençlere kendi başlarına çalışabilecekleri hükümet destekli iş alanları açmak gerekir. Bu insanlarımıza daima insanca bir yaklaşım sergilemeliyiz. Bu İnsanlarımız sakat ve özürlü olmalarını kendileri istemediler hiç kimsede asla istemez insanlar çok zengin ve çok sağlıklı olabilirler, fakat bir gün gelir ki bütün servetini ve sağlığını kaybedebilirler. Onun için engelli ve özürlü insanların hayata sıkı sıkıya sarılmaları için onlara daima yardımcı olalım ve insanca yaşamalarına vesile olalım.Her yıl sonrasında engelliler için nelerin yapılıp nelerin yapılmadığını takip etmeliyiz. Özürlü ve yaşlı insanlarımıza karşıda daima insanlık görevlerimizi yapmalıyız, bu konuda insanların sakat kalmamalarına yardımcı olmak için koruyucu tedbirlerin alınması gerek trafik levhaları gelişigüzel asılmamalı engellilerin yürüye bilmeleri için kaldırımların aynı boyda iniş çıkış rampaları olması ve yol çalışmalarında eşik oyuk çukurların yetkililerce hemen kapatılması hususunda yetkili kurumların duyarlı olması gerekir" dedi.
(MAD-MAD-Y)

04.12.2012 17:04:08 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT