1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. Dünya Edebiyatında Yaprak Dökümü ! Bir Usta Kalem Daha Artık Yok

Dünya Edebiyatında Yaprak Dökümü ! Bir Usta Kalem Daha Artık Yok

Dünya Edebiyatında Yaprak Dökümü ! Bir Usta Kalem Daha Artık Yok
A+A-

Dünyaca ünlü Makedonyalı ozan, editör, çevirmen İgor Isakovski hayatını kaybetti. 44 Yaşında olan ve Makedonya'nın en başarılı şairleri arasında yer alan Isakovski, 60'tan fazla çeviri yapmış, Blesok Kültür Enstitüsü'nü kurmuş ve 1998'den bu yana umumi yö

Dünya edebiyatının önemli isimleri arasında yer alan Makedon Isakovski 15 Aralık günü 44 yaşında hayata gözlerini yumdu. İgor İsakovski Blesok Kültür Enstitüsünü kurmuş, başarılı işlere imza atmıştır. Bu Enstitünün 1998 yılından bu yana umumi yayın yönetmenliğini üstlenen Igor Isakovski'nin şiirleri 20 ülkede 18 dile çevrilmişti.


17 Aralık günü Makedonya'nın başkenti Üsküp'te toprağa verilen Igor Isakovski hakkında, çevirmen ve ozan Gökçenur Çelebioğlu şunları söylemişti; "Bukowski, Eski Yugoslavya'da doğsa, çocukluğunda ülkesi parçalansa, iki kızı olsa, şiir kitapları yayınlayıp bisikletiyle dört ülkede dağıtıyor olsaydı neler yazardı? Çağdaş Makedon şiirinin en kuvvetli temsilcilerinden biri İgor Isakovski'nin şiirleri saçlarınızı okşamadığı anlarda suratınıza bir tokat gibi iniyor."

A+A-

HABERE YORUM KAT