1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. “Düne kadar çözüm diyenler, ne oldu da sonradan savaş diyor?”

“Düne kadar çözüm diyenler, ne oldu da sonradan savaş diyor?”

“Düne kadar çözüm diyenler, ne oldu da sonradan savaş diyor?”
A+A-

Cenaze törenine üniformasıyla katılan Yüzbaşı Ali Alkan’ın ağabeyi Jandarma Yarbay Mehmet Alkan: Düne kadar çözüm diyenler ne oldu da sonradan savaş diyor.

Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde, Cuma gecesi Ayvalık Jandarma Karakolu'na roketatar ve otomatik silahlarla yapılan saldırıda hayatını kaybeden Yüzbaşı Ali Alkan, memleketi Osmaniye'de 15 bin kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Cenaze törenine üniformasıyla katılan Yüzbaşı Ali Alkan’ın ağabeyi Jandarma Yarbay Mehmet Alkan, “Düne kadar çözüm diyenler ne oldu da sonradan savaş diyor. Saraylarda 30 tane korumayla gezip, zırhlı arabalara binip ‘Şehit olmak istiyorum’ diye bir şey yok” diye feryat edip tepki gösterdi. Cenaze namazı sırasında AKP milletvekillerine tepki gösterilince, namaz kısa sürede kıldırılıp gerginlik önlenmeye çalışıldı.

32 yaşındaki Yüzbaşı Ali Alkan’ın naaşı dün Şırnak’ta yapılan törenin ardından helikopterle Osmaniye’deki Şehit Halil İbrahim Karaoğlanoğlu Kışlası’na getirildi ve Osmaniye Devlet Hastanesi morguna konuldu. Bekar olan ve 1.5 yıl önce de annesi Fatma Alkan’ı kaybeden yüzbaşının cenazesi bugün öğle saatlerinde hastaneden alınıp önce helallik için Fatih Mahallesi 3026 sokaktaki baba evine getirildi.

“Bu çapulcuların önümde ne işi var”
Helallik alınmasının ardından Yüzbaşı Ali Alkan’ın cenazesi, tören için Envar’ul Hamit Camii’ne getirildi. 1 Ağustos’tan bu yana hayatını kaybeden Osmaniyeli 6’ıncı asker olan Ali Alkan’ın cenaze törenine, Osmaniye Valisi Kerem Al ile AKP, CHP ve MHP milletvekilleri, Osmaniye Belediye Başkanı MHP’li Kadir Kara, askeri ve mülki erkan ile büyük bir kalabalık katıldı.

AKP Osmaniye milletvekilleri Suat Önal ile Mücahit Durmuşoğlu ve AKP İl Başkanı Hamza Tor alana gelip, cenaze namazı için ön safa geçmek istediği sırada kalabalıktan bir kişi “Sizin burada işiniz yok. Defolun buradan” diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine yüzbaşının yakını olduğunu belirten bir başka kişi de “Ben şehit yakınıyım, ön safta değilim, bu çapulcuların önümde ne işi var” dedi.

AKP milletvekillerine ön safta protokol yeri açtığı için bazı kişiler cenaze namazını kıldıran Osmaniye Müftüsü Ramazan Çortul’a tepki göstererek, “Kula kulluk yapma, makamına saygı göster” diye bağırdı.

“Çözüm burada yatıyor”
Gelen tepkiler nedeniyle AKP milletvekilleri Suat Önal ve Mücahit Durmuşoğlu ile İl Başkanı Hamza Tor, kalabalık tarafından alandan uzaklaştırılırken, yüzbaşının teyzesinin oğlu Ahmet Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenirken şöyle dedi:

“Ne anlaşması yaptın ki, bu vatan evlatları böyle gidiyor? Bu ne anlaşmasıdır? Bunun sonu ne zaman gelecek? Vatan evlatları daha ne kadar yatacak burada? Neden Türkiye ayağa kalkmıyor? Türkiye neden uyuyor? Çözüm süreci bu mu? Çözüm burada yatıyor.”

Yüzbaşı Ali Alkan’ın ağabeylerinden biri de; “Ben alıyorum, götürüyorum. Bu cenaze namazı Alayda kılınacak. Ben burada bu çapulcularla birlikte istemiyorum cenaze namazını” dedi. Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, acılı ağabeyin ağzını kapatarak sakinleştirmeye çalıştı.

“Düne kadar çözüm diyenler, ne oldu da sonradan savaş diyor?”
Daha sonra arka saflarda duran diğer ağabey Jandarma Yarbay Mehmet Alkan, şapkasını çıkarıp, ‘Bırakın beni’ diyerek tabutun başına geldi. Yübaşının babası Hasan Alkan ile ağabeyi Deniz Astsubay Başçavuş Mustafa Alkan ise törende güçlükle ayakta durabildi.

Tepkilerin artması üzerine Osmaniye İl Müftüsü Ramazan Çortul, gerginlik daha da tırmanmadan namazı kıldırmak için ‘Allahuekber’ diye tekbir getirip halkı cenaze namazına davet etti. Ancak törene katılanlar bir türlü sakinleştirilemedi. Müftü Çortul ile birlikte Belediye Başkanı Kadir Kara ve yanındaki imamlar namaza durdu.

Namazın ardından tabutun başına gelen Yarbay Mehmet Alkan, hayatını kaybeden kardeşine “Alim” diye seslendi ve şapkasını çıkarıp bağırarak, “Buradaki vatan evladı daha 32 yaşında. Vatanına, sevdiklerine doyamadı. Bunun katili kim? Bunun sebebi kim? Düne kadar çözüm diyenler, ne oldu da sonradan savaş diyor?” diyerek feryat etti.

Askerler tarafından omuzlara alınan Yüzbaşı Ali Alkan’ın tabutu taşınırken, ağabeyi Yarbay Mehmet Alkan bu kez; “Saraylarda 30 tane korumayla gezip, zırhlı arabalara binip ‘Şehit olmak istiyorum’ diye bir şey yok. Git, o zaman oraya git” diye haykırdı. Güçlükle sakinleştirilen ağabey Yarbay Mehmet Alkan, cenazenin defnedileceği mezarlığa polis otosunda götürüldü.

“Gösterişin zamanı mı?”
Cenaze törenine MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya ile birlikte katılan Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, “Cenaze törenleri gösteriş yeri olmamalı” diyerek gerilimin artmasına AKP milletvekilleri Suat Önal ve Mücahit Durmuşoğlu ile AKP İl Başkanı Hamza Tor’un neden olduğu görüşünü savundu.

MHP Milletvekili Yılmaz, şunları söyledi:

“Camiden namazdan çıkıp cenaze namazı için saf tutarken, doğal olarak aile fertleri ön sıraya yerleştirildi. Biz de Genel Başkan Yardımcımız da orada olmasına rağmen geri planda saf tuttuk. Tam bu sırada AKP’liler eze eze ön safa yürümek istedi. Aile çevresi buna tepki gösterince gerginlik oldu. Gerginlik artınca da müftü hemen namazı kıldırdı, bu yüzden binlerce kişi toplanmışken acele ile namaz kıldırılmış oldu. AKP’lilerin bu gösteriş merakını anlayamıyorum. Gösterişin zamanı mı? Osmaniye 24 günde 6’ncı şehidini vermiş. Burada her kesimden insan birlikte şehidine sahip çıkıyor. Bu olup bitenlere büyük bir tepki ve üzüntü var. Açılıma tepki var. Orada dikkatli olmak lazım. Biz tüm ocak başkanlarımızın gayreti ile kontrol sağlamaya çalıştık. Yürekleri yananlar haykırıyordu, arkadaşlarımız ağızlarını kapattı.” (DHA)

A+A-

HABERE YORUM KAT