1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dün başlayan operasyonlar devam ediyor; 22 ilde 590 gözaltı

Dün başlayan operasyonlar devam ediyor; 22 ilde 590 gözaltı

Dün başlayan operasyonlar devam ediyor; 22 ilde 590 gözaltı
A+A-

Türkiye'nin birçok ilinde dün başlatılan operasyon bugün de devam etti. Dün 16 ilde düzenlenen operasyonlar, bugün 22 ile çıktı.

Türkiye'nin birçok ilinde dün başlatılan operasyon bugün de devam etti. Dün 16 ilde düzenlenen operasyonlar, bugün 22 ile çıktı. Operasyonlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Operasyonlarla ilgili son bilgileri paylaşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün başlayan ve gece de 22 ilde devam eden operasyonlarda toplam 590 şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı.

Dün PKK, IŞİD ve DHKP-C’ye yönelik başlatılan gözaltı operasyonları bugün de devam etti. Dün 297 kişi gözaltına alınırken, bugün bu sayı 590’a yükseldi. İşte il il gözaltı dalgası:

İstanbul: İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Beyoğlu’nda hava destekli operasyon düzenledi. Polis helikopterinin de havadan destek verdiği operasyon, Hacı Ahmet Mahallesi Kurtoğlu Caddesi ile Hacı Ahmet Karakolu, Eburıza Dergahı, Pir Hüsamettin sokaklarında yapılıyor.

Özel harekat polisleri eşliğinde önceden belirlenmiş adreslere eş zamanlı baskınlar yapan Terörle Mücadele polisleri aramaları sürdürüyor.

Çok sayıda gözaltı
Beyoğlu’ndaki birçok adreste devam eden operasyon için çevik kuvvet polisleri sokak başlarında çevre güvenliği aldı. Özel harekat polislerinin desteğiyle baskın yapılan adreslerde birçok kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasına götürüldü. Operasyon devam ediyor.

Davutoğlu: İki günde 590 unsur gözaltına alındı
Başbakan Davutoğlu, bugün Ankara’da düzenlediği basın toplantısında operasyonlarla ilgili bilgi verdi. Davutoğlu, “Bütün gece 22 ilde süren operasyonlarda, bir önceki 302 terör unsurunun gözaltına alınması üzerine dün gece de 288 terör unsuru, her üç terör örgütüne mensup unsur, polis ve jandarmalarımız tarafından gözaltına alındı. Şu anda 590 terör örgütüyle iltisaklı, potansiyel tehdit eden unsur gözaltına alınmış durumdadır” ifadelerini kullandı.

Konya merkezli üç ilde de IŞİD’e operasyon
Konya merkezli Ankara ve Manisa’da polis tarafından terör örgütü IŞİD’e yönelik operasyon düzenlendi. Çok sayıda gözaltı var.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, IŞİD’e yönelik Konya, Ankara ve Manisa’da, daha önceden belirlenen 30 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

Canlı bomba olduğu sürülen kadın gözaltında
300 polisin katıldığı operasyonda örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle 1’i kadın 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında bulunan F.K.’nın, IŞİD’in Türkiye’deki canlı bombacısı olarak aranan 3 kadından biri olduğu öne sürüldü.

Şüpheliler Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü. Operasyonun halen devam ettiği, gözaltı sayısının artabileceği öğrenildi.

Ankara: Ankara İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, sabaha karşı başkentte çeşitli adreslere şafak operasyonu düzenledi.

Jandarma’nın özel komando birliklerine, Yenimahalle İlçe Jandarma Komutanlığı Asayiş ekipleri de destek verdi. Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki Yakacık Mahallesi’nde daha önce belirlenen bir adrese yapılan baskında, PKK’nın gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyesi olduğu iddia edilen iki kişi gözaltına alındı. Bu iki şahsın, YDG-H’nin Ankara sorumluları oldukları, örgüt adına izinsiz gösteri ve eylemler düzenledikleri öne sürülüyor. İki şüphelinin evinde yapılan aramada ise bir suç unsuruna rastlanmadığı bildirildi. Sorguları tamamlanan iki şahıs savcılığa sevk edildi.

Adıyaman’da PKK operasyonu: 15 gözaltı
Adıyaman’da PKK’ya yönelik operasyonda 15 kişi gözaltına alındı. İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, kent merkezindeki birçok adrese çok sayıda polisin katılımıyla eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda 15 kişi gözaltına alındı.

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen şüphelilerin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

İzmir’de YDG-H operasyonu
İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H’ye yönelik, sabaha karşı Asarlık Mahallesi’nde bazı adreslere operasyon düzenledi.

Özel Harekat Şubesi polislerinin de destek verdiği operasyonda, şüpheli olarak belirlenen kişilerin evlerinde arama yapıldı. Aramalarda, suç delili olarak değerlendirilen doküman ve malzemelere el konuldu. Operasyonda gözaltına alınan zanlı sayısı hakkında açıklama yapılmadı.

Tunceli: Tunceli’de PKK’ya yönelik operasyonda 5 kişi gözaltına alındı. İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah erken saatlerde bazı adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda PKK’ya üye oldukları iddiasıyla İmam K, Sinan Ç, Celal C, Düzgün A. ve Ahmet K. gözaltına aldı.

Şüphelilerin evlerinde ve otomobillerde ele geçirilen bazı belge, doküman ve belleklere el konuldu. Şüpheliler, sağlık kontrollerinin ardından sorguları yapılmak üzere İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Adana: Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri ve Özel Harekat Timleri, sabaha karşı başlayan helikopter destekli operasyonda, başta Gülbahçesi, Dumlupınar ve Dağlıoğlu olmak üzere kentin değişik mahallelerinde çok sayıda eve eş zamanlı baskın yapıldı. Operasyonda YDG/H ve DAEŞ mensubu olduğu ileri sürülen 54 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler, Adli Tıp Biriminde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra emniyet müdürlüğüne götürüldü.

Erzincan: Erzincan Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bugün saat 05.00 sıralarında önceden tespit edilen kişilerin evlerine ve bulundukları yerlere eş zamanlı operasyon düzenledi. Yapılan operasyonda farklı gruplardan 8 kişi gözaltına alındı. Emniyete götürülen 8 kişinin sorgusu sürüyor.

Şanlıurfa: Şanlıurfa’da PKK’ya yönelik operasyonda 20 kişi gözaltına alındı. İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, PKK’ya yönelik kent merkezi, Ceylanpınar, Suruç ve Birecik ilçelerinde 40 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Özel harekat polislerinin de katıldığı operasyonda, terör örgütünün gençlik yapılanmasıyla ilişkili oldukları öne sürülen 20 kişi gözaltına alındı.

Dün de Ceylanpınar, Suruç ve Viranşehir ilçelerinde sokak eylemleri yaptıkları, kalabalık kitleleri yönlendirdikleri ve bazı eylemleri planladıkları iddiasıyla 35 kişi gözaltına alınmıştı.

Antalya: Antalya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, MLKP’nın alt yapılanması Türkiye ve Kuzey Kürdistan Kurtuluş Örgütü (TKKKÖ) üyesi kişilere ait olduğu öne sürülen bazı adreslere operasyon düzenledi. Operasyonda 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişi sayısının artabileceği belirtildi. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Aynı örgüte yönelik, geçen ay Muratpaşa ilçesinde bir adrese operasyon düzenlenmiş, evde 20’nin üzerinde fitil ateşlemeli parça tesirli bomba, çok sayıda örgütsel doküman ele geçirilmişti.

Kocaeli: Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri sabahın erken saatlerinde operasyon gerçekleştirdi. Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde gerçekleştirilen operasyonda, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekipleri belirlenen adreslere baskın yaptı. Düzenlenen operasyonda IŞİD’in şehir yapılanmasına katıldıkları iddia edilen yedi kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahısların emniyetteki sorguları devam ediyor.

Mardin: Mardin’in Nusaybin ilçesinde Terörle Mücadele ve Özel Harekat timleri, yürütülen KCK soruşturması kapsamında sabah saatlerinde birçok adrese baskın düzenledi. Abdulkadir Paşa, Fırat ve Kışla mahallelerine beş eve gerçekleştirilen baskında, aralarında kapatılan BDP eski ilçe başkanının da bulunduğu altı kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Gerçekleştirilen operasyonda oğlu ve kızı gözaltına alınan 64 yaşındaki Nezir Yalçın, eve baskın yapan polislerin oğlunu yere yatırarak sırtına bastıklarını iddia ederek, “Bize bunu neden yapıyorlar” diyerek ağladı. Gözaltına alınan kapatılan BDP eski Nusaybin İlçe Başkanı Hasan Bozkurt’un oğlu Nurullah Bozkurt ise, sabah eve gelen özel harekat timlerinin koçbaşı ile evlerinin kapasını kırdığını belirtti.

Siirt: Siirt’te de PKK’nın gençlik yapılanması olan Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H)’ye yönelik gerçekleştirilen operasyon kapsamında birçok eve baskın düzenlendi. Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinde gerçekleştirilen operasyonlarda beş kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Diyarbakır: Diyarbakır il ve ilçeleri ile Batman kent merkezinde PKK’ya yönelik düzenlenen operasyonlarda toplam 64 kişi gözaltına alındı. Diyarbakır Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, il merkezi ile Bismil, Ergani, Silvan ve Lice ilçelerinde 90 adrese düzenlenen operasyonlarda toplam 53 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Diyarbakır’da son dönemlerde meydana gelen güvenlik güçlerine, kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik silahlı, bombalı, Molotof bombalı, havai fişekli saldırı eylemlerinin failleri, ilişki içinde oldukları şahısların yakalanması için Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından bugün sabah erken saatlerde il merkezinde 50 adrese eş zamanlı olarak operasyon düzenlendi. Operasyonda 3’ü yaşı küçük olmak üzere 31 kişi gözaltına alındı. Yakalanan şahısların evlerinde yapılan aramada, üç adet tabanca, üç adet Tüfek, bir kuru sıkı tabanca, dört şarjör, 60 fişek, 77 kartuş, iki adet pala, örgütsel dokuman ve yayınlar ele geçirildi. Terörle mücadele ekiplerinin Bismil, Silvan, Ergani ve Lice ilçelerinde 40 adrese düzenlediği baskınlarda ise 22 kişi gözaltına aldı. Silvan’da gözaltına alınanların evlerinde yapılan aramada iki adet ruhsatsız av tüfeği ile iki adet el yapımı patlayıcı ele geçirildi.”

Batman’da 11 kişi gözaltında
Batman’da Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Ekipleri tarafından sabah erken saatlerde PKK’nın şehir yapılanması olan Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) dönük Beşevler, Sağlık, Pazaryeri, Bağlar ve Halilevler mahallelerinde düzenlediği operasyonlarda yaşları 15-17 arasında değişen 11 kişiyi gözaltına aldı.

Ağrı: Ağrı’da PKK /KCK ile gençlik örgütü YDG-H’ye yönelik yapılan operasyonda 16 kişi gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, bugün sabah saatlerinde il merkezi ve ilçelerde PKK’ya üye oldukları iddia edilen kişilerin evlerine operasyon yaptı. Operasyonda gözaltına alınan 16 kişi, ifadeleri alınmak üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

Iğdır: Iğdır’da PKK’nın gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketine (YDG/H) yönelik operasyonda altı kişi gözaltına alındı. İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, YDG/H’ye yönelik, önceden belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Ekipler, operasyonlarda altı şüpheliyi gözaltına aldı.

Muş: Muş Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, YDG/H’ye yönelik kent merkezi ve Bulanık ilçesinde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Bulanık’ta S.Ö. ve Y.S, kent merkezinde ise H.T. ve E.A. gözaltına alındı. Zanlıların adreslerinde yapılan aramalarda, örgütsel döküman ele geçirildi.

Elazığ: Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi Müdürlüğü (TEM) ekipleri tarafından dün PKK’nın gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Harekatına (YDG-H) yönelik operasyon yapılmış ve beş kişi gözaltına alınmıştı. Operasyonu genişleten polis, YDG- H ile bağlantılı üç şahıs daha gözaltına almasıyla şüpheli sayısı sekize çıktı. Şüphelilerine evlerinde silah ve örgütsel dokümanlar ele geçirildi.

Elazığ’da PKK’nın gençlik yapılanmasına yönelik operasyon devam ederken bugün şafak vakti, IŞİD’e yönelik operasyon da gerçekleştirildi. Polis, kent merkezinde eş zamanlı olarak yaptığı operasyonlarda IŞİD’le bağlantılı olduğu iddia edilen sekiz şüpheliyi gözaltına aldı. PKK ve IŞİD’le bağlantılı 16 şüphelinin Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü’nde sorgularının devam ettiği öğrenildi. Operasyonda şüpheli sayısının artabileceği bildirildi.

Şırnak: Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile yürütülen soruşturma kapsamında ilçe merkez ve Tepeönü köyünde PKK’nın gençlik yapılanması içinde yer aldığı tespit edilen kişilere ait birçok adrese eşzamanlı operasyon düzenlendi. Cizre Emniyet Müdürlüğü’nde görevli çok sayıda polisin katıldığı, özel harekat timleri ve İnsansız Hava Aracı’nın da destek verdiği operasyonda polis çok sayıda zırhlı araçla Nur Mahallesi’ne operasyon düzenledi.

Polisin mahalleye girdiğini gören bir gurup YDG-H üyesi polis ekiplerine havai fişek, ses bombası ve silahlarla karşılık verince çatışma çıktı. Uzun süre devam eden çatışmanın sonunda Nur Mahallesi’ne giren polisler daha önceden tespit edilen birçok eve operasyon düzenledi. Polisin yapmış olduğu ve sabaha kadar süren şafak operasyonunda YDG-H yapılanması içinde yer aldığı tespit edilen ve ismi öğrenilemeyen beş kişi gözaltına alındı.

İlçeye bağlı Tepeönü köyünde jandarmanın yapmış olduğu operasyonda PKK’nın şehir yapılanması içinde yer aldığı tespit edilen biri kadın beş kişi gözaltına alındı. Jandarma ve polisin yapmış olduğu eşzamanlı operasyonlarda gözaltına alınan 10 kişi Şırnak’a gönderildi.

Öte yandan, ilçe merkez Sur Mahallesi’nde gözaltı operasyonlarına karşı iki sokakta kazılan iki hendek emniyete ait zırhlı iş makineleri ile kapatıldı.

Bursa: Bursa’da, PKK ve gençlik yapılanması YDG/H üyelerine yönelik operasyonda yedi kişi gözaltına alındı. İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki saldırı sonrası Bursa’da düzenlenen gösterilerde polise taş atıp yol kapatan, eylemcileri kışkırtan ve yaşı küçük çocukları protestolara katılmaya teşvik eden şüphelilerle ilgili çalışma yaptı.

Merkez Yıldırım ilçesinde Asayiş ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekiplerinin desteğiyle gerçekleştirilen operasyonda, PKK ve YDG/H üyesi olduğu iddia edilen yedi kişi yakalandı. Zanlılar daha sonra Bursa Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Operasyon kapsamında dün de dokuz kişi gözaltına alınmıştı. (DHA, Anadolu Ajansı, İHA)

A+A-

HABERE YORUM KAT