1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Dü'de Kar Üstünde Sema Gösterimi

Dü'de Kar Üstünde Sema Gösterimi

Düde Kar Üstünde Sema Gösterimi
A+A-

Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Güzel Sanatlar Uzmanı Fatma Altın tarafından kar üstünde 'Minimal Kurgu' adlı sema gösterimi düzenlendi. DÜ Kongre Merkezi önündeki etkinliğe, Prof. Dr. Sait Yüce

Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Güzel Sanatlar Uzmanı Fatma Altın tarafından kar üstünde 'Minimal Kurgu' adlı sema gösterimi düzenlendi.
DÜ Kongre Merkezi önündeki etkinliğe, Prof. Dr. Sait Yücel ve Doç. Dr. Behçet Oral'ın yanı sıra çok sayıda öğrenci, öğretim elemanı ve İsviçre'nin St. Galen Üniversitesi'nden DÜ'ye misafir olarak gelen Uteschmidt-Diarra, Dr. Richard Kronig ve Hasan Sinemillioğlu da katıldı. Fatma Altın, dış mekan çalışması olarak kar yüzeyinin tuval mantığıyla kullanıldığını söyledi. Üç boyutlu malzemelerden oluşan objelerin gücünden faydalanıldığını kaydeden Altın, aynı malzeme ve biçimlerin farklı kompozisyonlarla izleyicilerin beğenisine sunulduğunu ifade etti. Altın, "Çalışmamda mevsimi ana unsur olarak kullandığımı ifade etmek isterim. Doğayla ilişkili sanat anlayışını kullanarak karla biçim, renk, boyut, çizgi, leke ve yüzey ilişkisini harmanlamaya çalıştım. Yüzey mantığını farklı malzemelerle üç boyutlu nesne durumuna dönüştürmeyi amaç edindim. Resim yüzeyindeki anlayışı bir anlamda üç boyuta dönüştürerek yapısal yaklaşımla minimal bir durumu bütünleştirmeyi hedefledim. Tuval yüzeyinde gerçekleştirdiğim yüzeysel minimal etkiyi doğayla ilişkilendirerek üç boyutlu nesne durumuna dönüştürüp görsel bir algı oluşturmaya çalıştım. Oluşturmaya çalıştığım bu görsel algıyı dairesel bir alan kullanarak aynı zamanda kubbe olgusunu vurgulamak istedim. Üç boyutlu nesnelerimi kaligrafinin çizgi gücünü kullanarak boyutlandırılmış nesne konumuna getirmeye çalıştım. Kullandığım uzun sütunlarda da varlık duygusuna gönderme yapmak istedim" dedi.
(YRT-CC-Y)

11.01.2013 17:23:08 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT