1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Dü Yerleşkesinde Kuş Cenneti Kuruluyor

Dü Yerleşkesinde Kuş Cenneti Kuruluyor

Dü Yerleşkesinde Kuş Cenneti Kuruluyor
A+A-

Diyarbakır'da bulunan 180 kuş türünü korumak ve doğa kuşları için bir barınak oluşturmak için Dicle Üniversitesi (DÜ) gölet alanını ağaçlandırarak kuş cenneti kurulacak. DÜ sınırları içerisinde bul

Diyarbakır'da bulunan 180 kuş türünü korumak ve doğa kuşları için bir barınak oluşturmak için Dicle Üniversitesi (DÜ) gölet alanını ağaçlandırarak kuş cenneti kurulacak.
DÜ sınırları içerisinde bulunan gölet alanı ağaçlandırılması kapsamında 200 dönümlük alan ağaçlandırılarak doğa kuşları barınağı haline getirileceğini belirten DÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, hedeflerinin Diyarbakır'a bir kuş cenneti kazandırmak olduğunu söyledi. DÜ yerleşkesinde sulama amaçlı kurulan gölet alanına 10 bin fidan dikeceklerini ifade eden Prof. Dr. Sait Alan, "Üniversitemiz alanında doğa kuşları için bir barınak oluşturarak burayı bir kuş cenneti haline getireceğiz" dedi. Gölet alanına giderek fidan dikimini yerinde inceleyen ve işçilerle birlikte fidan diken Alan, Diyarbakır'da 180 tür kuş bulunduğunu belirterek, "Bu kuş türlerinin başlıcalar ötücü kuşlardır. Ancak Diyarbakır'ımızda doğa kuşu barınağı olmadığı için de bu türleri geçen her gün kayıp ediyoruz. Bizde ilimizdeki bu kuş türlerini kayıp etmemek ve bunlara yeni türler kazandırmak için doğa kuşları için barınak yapmaya karar verdik. Burası yabani ördek ve martılarında uğrak yeridir" diye konuştu. Prof. Dr. Sait Alan, bölge ikliminde yetişebilen tespih ağacı, çınar, dut ve dışbudak gibi ağaç türlerini temin ettiklerini ifade ederek, "Bu ağaçları nemli ve ağaç yetişmesine elverişli olan gölet alanına dikeceğiz. Buraya ilk etapta 6 bin fidan dikilecek, yıl sonuna kadar bu rakam 10 bini bulacak. Gölet alanında 200 dönümlük alanı ağaçlandırıp doğadaki kuşların barınağı haline getirerek kuş cennetini kuracağız. Göl etrafını seçmemizin amacı su ve ağacın bir arada olmasıdır. Buranın toprağı nemli olduğu için ağacın yeşermesine elverişlidir. Yakın bir zamanda burası insanların gelip gezeceği, gözlerini dinlendireceği bir alan haline gelecek" şeklinde konuştu. Kuş cenneti için gözetleme kulesi de yapacaklarını aktaran Prof. Dr. Sait Alan, "Kuracağımız kuş cennetinde bir de gözetleme kulesi yapacağız. Konuya meraklı vatandaşlarımıza fotoğraf çekme imkanı sağlayacağız. Fotoğraf çekmek isteyenler bu kuleye gelip görüntü alabilirler. Göletimizdeki balık çeşitlerini de artırarak olta balıkçılığını teşvik edeceğiz. İnsanlar oltasını alıp göllete balık avlayabilecekler. Bu çalışmamız bittiğinde Diyarbakır'ımızı ve üniversitemizi bir kuş cennetine kavuşturmuş olacağız" ifadelerini kullandı.
(ÜN-YRT-AŞ-Y)

31.01.2013 15:32:47 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT