1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Dü 'sevgililer Günü' Araştırması Yaptı

Dü 'sevgililer Günü' Araştırması Yaptı

Dü sevgililer Günü Araştırması Yaptı
A+A-

Dicle Üniversitesi (DÜ) Sosyal Araştırmalar Merkezi Sosyoloji Çalışma Grubu, Diyarbakır'da evli kadınların Sevgililer Günü'nde eşlerinden beklentilerini, nedenlerini ve beklentilerinin karşılanıp karş

Dicle Üniversitesi (DÜ) Sosyal Araştırmalar Merkezi Sosyoloji Çalışma Grubu, Diyarbakır'da evli kadınların Sevgililer Günü'nde eşlerinden beklentilerini, nedenlerini ve beklentilerinin karşılanıp karşılanmaması durumunda kendilerinde oluşacak davranış biçimlerini ve tüketim alışkanlıklarını ortaya çıkarmak amacıyla bir kamuoyu araştırması yaptı.
DÜ Sosyal Araştırmalar Merkezi Sosyoloji Araştırma Grubu Başkanı Prof. Dr. Sabri Eyigün tarafından 13 Şubat günü yapılacak açıklamada 14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle hazırlanan kamuoyu araştırmasının detayları anlatılacak. Prof. Dr. Sabri Eyigün, yapılan kamuoyu araştırmasında çarpıcı bilgiler elde ettiklerini ifade ederek, Diyarbakır, sahip olduğu çok yönlü sosyo-kültürel, ekonomik yapısı ve yaşadığı hızlı göç hareketlerine rağmen, Türkiye'nin önemli bir metropolü olma yolunda hızla ilerlemekte olduğuna vurgu yaptı. Eyigün, "Modern ile gelenekselin iç içe olduğu bu kentte, sosyal, kültürel ve siyasal dinamizm her şeyden önce aile yapısını ciddi anlamda etkilemekte ve hızlı çözülmelere neden olmaktadır. Bu değişimin ailelerin tüketim alışkanlığından, evlilik, eş, çocuk, sevgi, aşk gibi olgulara bakışına kadar birçok değeri etkilediği gözlemlenmektedir. Türkiye genelinde ve Diyarbakır özelinde özellikle medyanın da etkisiyle Sevgililer Günü gibi özel günlerde kadınların eşlerinden beklentilerinin artmasına karşın, erkekler tarafından bu beklentileri karşılamada bir direnç gösterildiği gözlemlenmektedir. Bundan dolayı beklentiler karşılanmadığında psikolojik sorunların ortaya çıkması muhtemeldir. Çünkü bu durumda yaşanan hayal kırıklıkları beklenti oranında büyük ve yaralayıcı olabilmektedir. Bu süre içinde uzun süredir bastırılan duygular böyle günlerde açığa çıkabiliyor, ilişki sorgulanabiliyor ve radikal kararlar alınabiliyor. Bu varsayımdan yola çıkan DÜ Sosyal Araştırmalar Merkezi Sosyoloji Çalışma Grubu, Diyarbakır'da evli bayanların Sevgililer Günü'nde eşlerinden beklentilerini, nedenlerini ve beklentilerinin karşılanıp karşılanmaması durumunda kendilerinde oluşacak davranış biçimlerini ve tüketim alışkanlıklarını ortaya çıkarmak amacıyla bir kamuoyu araştırması yapmış bulunmaktadır. Toplumumuzun çok büyük bir bölümünü yakından ilgilendiren böyle bir konuyu Türkiye'de ilk olarak Sosyal Araştırmalar Merkezimiz gerçekleştirmiştir" dedi.
(ÜN-YRT-AŞ-Y)

12.02.2013 15:11:57 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT