1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. DTK'DAN ÖCALAN’IN MESAJINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

DTK'DAN ÖCALAN’IN MESAJINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

DTKDAN ÖCALAN’IN MESAJINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
A+A-

Diyarbakır’daki Newroz kutlamalarına katılan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, Abdullah Öcalan’ın mesajını sonuna kadar destekleyeceklerini ve bu yolda yürüyeceklerini söyledi.


\"\"

 

 

Bağlar ilçesi Newroz Park’ta kutlanan etkinlikte konuşan DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, Öcalan'ın yolundan sonuna kadar gideceklerini belirtti. Öcalan’ın mesajının okunmasının ardından halka hitap eden Türk, "Öcalan'ı yolu bizim yolumuzdur. Siyaseti bizim siyasetimizdir. Kürt halkı için, Kürt özgürlük mücadelesi için yeni bir dönemdir. 2013 yılı barış yılıdır. Ama aynı zamanda direniş yılıdır. Bu dönem siyaset dönemidir” dedi.


DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk ise DTK olarak Öcalan’ın ortaya koyduğu çağrıyı sonuna kadar desteklediklerini dile getirdi. Tuğluk, "Bu mektup, bu mesaj bir özgürlük manifestosu, bir demokrasi manifestosu, kardeşlik manifestosudur. Bu mektupta, bu çağrıda sadece Kürtlere haklarını kazansınlar, diğerleri ne olursa olsun denmiyor. Herkes için, hepimiz için, tüm kimlikler, inançlar, kültürler için özgürlük deniyor. Herkese özgürleşsin, herkes eşit olsun deniyor. Bizler Kürt siyasetçiler olarak, DTK olarak Öcalan’ın ortaya koyduğu çağrıyı sonuna kadar destekliyoruz. Artık barışa mecburuz, barış artık soyut bir kavram değil, barış toplumsal bir talep haline geldi. Kürt'ü ile Türk'ü ile artık barış istiyoruz. Bu bizim boynumuzun borcudur, halkımıza barışı armağan etmeliyiz. Bunu başaracak ve barışı bu topraklara getireceğiz. Bu adımlara denk yanıtlar verilmelidir. Evet, gelin yeniden, Kürt, Türk ve tüm halkları eşit ve özgür yaşayacağı demokratik cumhuriyeti inşa edelim. Biz ne kadar Kürt isek, biz ne kadar Mezopotamyalı isek o kadar da Anadoluluyuz ve biz kardeşlik istiyoruz. Bizim bin yıllık ittifakımız var, birlikte acılar yaşadık, birlikte öldük ve birlikte kazanacağımıza inanıyoruz. Yeni bir sürecin içerisindeyiz. Bu süreci demokratik kurtuluş süreci olarak görüyoruz. Bu süreç her zamankinden daha çok mücadele sürecidir. Gelin her günü, Nevruz alanına dönüştürelim. Gelin barış için, demokrasi için her gün sokaklarda haykıralım, gelin her alanı tahrir meydanına dönüştürelim. Bunu yaparsak, inanırsak, kazanabiliriz. Barışı gerçekleştirebiliriz. Bunu başaracağımıza, kazanacağımıza olan inançla tüm dostlarımızı yeniden mücadeleye çağırıyorum” diye konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT