1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Dsp Lideri Türker, Gündemi Değerlendirdi

Dsp Lideri Türker, Gündemi Değerlendirdi

Dsp Lideri Türker, Gündemi Değerlendirdi
A+A-

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Masum Türker ve beraberindeki heyet, DSP Gaziantep İl Başkanlığı'nda partililerle bir araya geldi. P

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Masum Türker ve beraberindeki heyet, DSP Gaziantep İl Başkanlığı'nda partililerle bir araya geldi. Parti binasında düzenlenen toplantıda DSP Genel Başkan Yardımcısı Önder Aksakal, Gaziantep İl Başkanı Ercan Şahan ve partililer hazır bulundu. Toplantı öncesi basın mensuplarına gündemle ilgili açıklamalarda bulunan Türker, patriotların Suriye'den olası bir saldırıya karşı savunma amaçlı olarak Türkiye'ye getirildiğinin söylendiğini belirterek, "Aslında Türkiye'nin yakın zamanda Suriye ile bir ihtilafı olmayacak ama Irak'la, özellikle Bağdat hükümeti ile bir ihtilafı, hatta savaş noktasına kadar gelebilir. İş o noktaya geldiğinde İran, Bağdat'tan taraf olduğu için bu olay İran'a kadar yansıyacak. Bunun temel nedeni; ABD'nin Irak'tan çekilirken Barzani'nin korunmasıyla ilgili olarak Türkiye"den söz almış olmasıdır" dedi.
"Patriotların Türkiye'ye gelişi şu ana kadar kamuoyunda tartışılmamıştır, parlamentoda tartışılmamıştır" diye devam eden Türker, Türkiye'de yabancı asker konuşlanması için konunun parlamentoda görüşülmesi ve bir karar alınması gerektiğini anlattı. Türker, "Bu konuda hükümet bir ölçüde duymamış gibi davranıyor. Ama anlamadığımız bir şey, parlamentodaki muhalefet partileri, başta ana muhalefet olmak üzere bu konuyu hiç gündeme getirmiyorlar. Meclis kürsüsünde gündem dışı söz alarak, ya da diğer denetim ve yasa görüşmeleri sırasında dile getirmiyorlar" ifadelerini kullandı.
Suriyeli göçmenlere vatandaşlık belgesi çıkarılacağını savunan DSP lideri Türker, "Eğer aldığımız bilgiler doğru ise, ileriki bir tarihte Suriyeli vatandaşlara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilerek, oy kullanma hakkı kazandırılmak istenmektedir. Zaman zaman Başbakanın bu bölgeleri ziyaret edip, bu şekilde yakın ilişki kurmasının temelinde bu insanların bir taraftan Suriye vatandaşı iken, diğer taraftan bunlarla ilgili olarak yapılacak bir düzenleme ile ayrıcalıklı bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesidir" diye konuştu.
Çiftçilerin meselelerine değinen Başkan Türker, "Çiftçiye de yeterli yardım yapılamıyor. Çiftçi ürettiği ürünü maliyetinin altında bile satamaz noktaya gelmiştir. Bugün Türkiye'de yoksulluk her geçen gün artmakta, işsizlik had safhada, ama Başbakan Yardımcısının yaptığı açıklamaya göre, Türkiye'ye özgü uluslararası kurallardan uzak bazı rakamlarla Türkiye ekonomisi iyi gösterilmeye çalışılıyor. Bütün yabancı ülkeler ve yabancı yatırımcılar, şu anda 2013 yılını Türkiye açısından en riskli ve en sıkıntılı yeri olarak görüyor" ifadelerini kullandı.
Basın açıklamasının ardından, toplantı basına kapalı olarak gerçekleşti.
(MDC-SO-OK-Y)

26.01.2013 17:22:22 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT