1. HABERLER

  2. Dr. Kemik'ten 'sigarayı Bırakın' Çağrısı

Dr. Kemik'ten 'sigarayı Bırakın' Çağrısı

Dr. Kemikten sigarayı Bırakın Çağrısı
A+A-

Mersin İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, akciğer kanseri ve amfizeme bağlı ölümlerin yüzde 90'ının sigaraya bağlı olduğuna, dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişinin ise sigara içmediği halde

Mersin İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, akciğer kanseri ve amfizeme bağlı ölümlerin yüzde 90'ının sigaraya bağlı olduğuna, dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişinin ise sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kaldığı için hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, "Sigarayı bırakın" çağrısı yaptı.
İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemik, '9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü' dolayısıyla yaptığı açıklamada, sigaranın verdiği zararlar konusunda uyarılarda bulundu. Sigara kullanımının halk sağlığını tehdit eden ve mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir sorun olduğunun altını çizen Kemik, "Aktif ve pasif sigara içiciliğinin ölümlere, hastalıklara, sakatlıklara neden olduğu, psikolojik ve maddi açıdan kişilerin ve toplumun sağlığını tehdit ettiği bilinmektedir. Sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kaldığı için dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Sigaranın verdiği zararları ortadan kaldırmanın tek yolu sigarayı tamamen bırakmaktır" dedi.
Sigaranın insan hayatına verdiği zararlar ve yarattığı riskler nedeniyle sigara kullanımını boykot ettiklerini belirten Kemik, şunları söyledi:
"Akciğer kanseri ve amfizeme bağlı ölümlerin yüzde 90'ı sigaraya bağlıdır. Ağız, gırtlak, yemek borusu, mide, pankreas, mesane, prostat ve rahim ağzı kanserleri, sigara içenlerde daha fazla görülür. Sigara içenlerde kalp krizi, inme ve bacak kangreni riski daha fazladır. Sigara içen erkeklerde iktidarsızlık; kadınlarda ise düşük yapma, erken doğum ve düşük ağırlıklı bebek doğurma riski artar. Sigara, sık sık üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur. Sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kalmak da benzer sağlık problemlerine yol açar. Özellikle küçük çocuklarda akciğer gelişimine zarar verir, astım olma riskini artırır."

"SİGARAYI BIRAKANLARIN SAĞLIĞINDA ÖNEMLİ DEĞİŞİMLER YAŞANIYOR"
Sigarayı bırakanların sağlığında gözlenen değişimleri de aktaran Kemik, sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra kan basıncının azaldığını ve nabzın yavaşladığını, kan dolaşımının iyileşmesine bağlı olarak el ve ayaklarda vücut ısısının arttığını ifade etti. Sigarayı bırakanlarda 8 saat içerisinde karbonmonoksit seviyesinin normale indiğini, kandaki oksijen miktarının yükseldiğini kaydeden Kemik, şöyle devam etti:
"48 saatte sinir uçlarında onarım başlar; koku ve tat alma duyusu iyileşir. 2 yıl içerisinde kalp hastalığına bağlı ölüm oranı yüzde 36 oranında, tekrar kalp krizi geçirme riski ise yüzde 50 oranında azalır. İyi kolesterol olarak bilinen HDL miktarı artar. 2 hafta ile 3 ay içerisinde sigaraya bağlı öksürük ve balgam ortadan kalkar; egzersiz kapasitesinde artış gözlenir. Kaybedilen akciğer fonksiyonları geri kazanılmaz ancak, 1 yıl sonra akciğer fonksiyonlarındaki düşüş hızı azalır ve hiç sigara içmeyen bir kişi ile aynı seviyeye gelir. Akciğer kanseri riskinde birinci yıldan itibaren düşme başlar, ancak hiç sigara içmemiş bir kişinin taşıdığı riske yaklaşması 20 yıl alır. 10 yılda ağız, boğaz, yemek borusu kanseri riski yarı yarıya azalır. Benzer şekilde mesane, böbrek, pankreas kanseri riski de düşer. Sigara kullanımına bağlı olarak görülen üst solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit ve faranjit sıklığında azalma görülür. İnme riskinde birinci yıldan itibaren azalma başlar. 10 yıl içinde bu risk, hiç sigara içmemiş kişilerin seviyesine iner."
Dr. Kemik, sigarayı bırakmak isteyenlere şu önerilerde bulundu:
"Öncelikle sigarayı bırakmayı gerçekten isteyin. Sigarayı bırakma konusunda sizin için geçerli olan sebepleri bulun ve sağlığınız için çok önemli olan bu kararı vermekte gecikmeyin. Geçmişteki bırakma denemelerinizi bir başarısızlık olarak görmektense, her denemeden öğrendikleriniz ile bir sonraki denemenizde size yardımcı olabilecek noktalara odaklanın. Sigarayı yardımsız bırakmaya karar verdiyseniz, önünüzdeki üç hafta içerisinde sigarayı bırakmak için bir tarihi belirleyin. Bu tarihi yakınlarınıza duyurun ve bu konuda size destek vermelerini isteyin. Sigarayı bırakma tarihi geldiğinde, sigara içmeyi tamamen bırakın. Bol miktarda su ve düşük kalorili içecekler tüketin. Şekerli ve yağlı yiyeceklerden daha az tüketmeye çalışın. Yeterince uyumaya ve dinlenmeye dikkat edin. Düzenli olarak ve kolayca uygulayabileceğiniz bir egzersiz programına başlayın. Günlük hayatın getirdiği stresi azaltmak için yeni bir hobi edinmek gibi yeni alternatifler yaratın. Boş kalmaktan kaçının. Canınız aşırı derecede sigara içmek istediğinde, başka bir aktivite ile meşgul olun. Derin ve yavaş nefes alarak rahatlamaya çalışın. Sigarayı bıraktıktan sonra karşılaşabileceğiniz kilo alma, gerginlik, konsantrasyon güçlüğü, asabiyet, çöküntü ve huzursuzluk gibi sorunların sizi korkutmasına izin vermeyin."
Sigarayı başarılı bir şekilde bırakan kişilerin ortak özelliğinin sigara içmenin yerine keyif aldıkları başka bir aktivite koyabilmeleri olduğuna da işaret eden Kemik, sigarayı eşi ya da yakın bir arkadaşı ile birlikte bırakan kişilerin başarısının diğerlerine göre daha fazla olduğunun altını çizdi.

"MERSİN'DE SİGARAYLA MÜCADELEMİZ ARALIKSIZ SÜRÜYOR"
Mersin'deki sigarayla mücadele çalışmaları hakkında da bilgi veren Kemik, 4207 Sayılı Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun kapsamında yaptıkları çalışmalarla birçok kişinin pasif içicilikten kurtarıldığını bildirdi. Kanun kapsamında Mersin'de 2012 yılı içerisinde 35 bin 817 işletmede ilçe tütün denetçi ekiplerince 40 bin 432 denetim yapıldığını dile getiren Kemik, "Bunlardan 220 işletmeye tutanak tutulmuş olup, 146'sına uyarı, 74'üne de 112 bin 710 TL, 196 kişiye ise 16 bin 162 TL idari para cezası uygulanmıştır. İlimizde 'Sigara Bırakma Polikliniklerine' 2012 yılında 4 bin 662 kişi başvuruda bulunmuştur. İlimizde sigarayla mücadele kapsamında saha denetimleri hem gece hem gündüz etkin şekilde sürdürülmektedir" dedi.
(KYM-CC-Y)

08.02.2013 11:13:14 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT