1. HABERLER

  2. Dr. Cem Keçe: "erken Boşalma Çiftin Cinsel Uyumsuzluğudur" Ankara

Dr. Cem Keçe: "erken Boşalma Çiftin Cinsel Uyumsuzluğudur" Ankara

Dr. Cem Keçe: erken Boşalma Çiftin Cinsel Uyumsuzluğudur  Ankara
A+A-

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Onursal Başkanı Dr. Cem Keçe, "Erken boşalma çiftin cinsel uyumsuzluğudur" dedi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Keçe, "Erken boşalma, erkeğin boşalma r

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Onursal Başkanı Dr. Cem Keçe, "Erken boşalma çiftin cinsel uyumsuzluğudur" dedi.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Keçe, "Erken boşalma, erkeğin boşalma refleksi üzerinde istemli kontrolünün olmaması durumudur. Sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde çok az bir uyarılmayla, kişinin istemesinden önce vajinaya girme öncesi, girer girmez ya da hemen sonra boşalma olması erken boşalma olarak tanımlanıyor. Erken boşalmanın en iyi profesyonel tanımı; yaşadığı cinsel ilişkilerin çoğunda erkeğin ne zaman boşalacağı üzerine gönüllü ve bilinçli kontrolünün olmamasıdır. Diğer bir deyişle erken boşalmada önemli olan süre değil, boşalma refleksi üzerinde dolaylı olarak istemli bir denetimin olup olmamasıdır. Denetimsizliği tanımlamada 'erken' sözcüğü uygun olmadığından, 'erken boşalma' yerine 'denetimsiz boşalma' ya da 'istemsiz boşalma' terimlerinin kullanılması daha uygun olacaktır. Bu nedenle erken boşalma her ne kadar cinsel bir hastalık veya yetersizlik gibi görülse de aslında bir hastalık olmayıp, cinsel bir uyumsuzluk ve cinsel işlev bozukluğudur. Çünkü cinsel ilişkide en önemli şeylerden biri çiftin uyumudur" dedi.
Erken boşalan erkeklerin geçmişlerinde cinsel travma öyküleri olabileceğine dikkat çeken CİSED Genel Başkanı Dr. Cebrail Kısa ise, "Genellikle geçmiş cinsel travma öyküleri olan erken boşalan erkekler; boşalma için aceleci olur, geçmiş cinsel performanslarından utanç duyar, partnerlerinin yaşanan cinsellikten haz almadığı endişesi içindedir, duyulara ve dokunmanın verdiği hazza odaklanamaz, cinsel açıdan deneyimsizdir, kendilerine güvenmezler, cesaretleri eksiktir ve zamanla cinselliğe karşı korku geliştirirler. Erken boşalan erkeklerin üç büyük korkusu oluyor. Bunlar; 'Ya penisim sertleşmezse', 'Ya ön sevişme sırasında vajina içine girmeden penisim inerse' ve 'Ya partnerim boşalmadan erken boşalırsam' şeklindedir. Bu şekilde başarısız olmaktan korkan erkek, kendini gerçekleştiren kehanet örneğinde olduğu gibi korktuğu şeyleri çaresizlikle yaşamaya başlar. Oysaki ön sevişmeyi boşalmadan uzun süre sürdürebilen bir erkek, vajinal ilişkiyi de o kadar süre devam ettirebilir" diye konuştu.
Erken boşalmanın erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğu olduğuna dikkat çeken CİSED Genel Sekreteri Psikolog Serap Güngör de, "Türkiye'de neredeyse her on erkekten yedisi Süpermen. Çünkü ülkemizde cinsel hayatı aktif olan her on erkekten yedisi hayatının bir döneminde erken boşalma sorunu yaşıyor. Diğer bir değişle, Süpermen gibi hızlılar ve çabuk boşalıyorlar. Buna rağmen erkekler erken boşalma için tedavi arayışında bulunmuyor, çaresiz oldukları için cinsellikten zamanla soğuyorlar ya da sertleşme sorunları yaşamaya başlıyorlar. Oysaki boşalma kontrol edilebilen bir reflekstir ve erken boşalmanın yüzde 100 tedavisi vardır. Tedavi yolu ise cinsel terapidir" dedi.
(CC-Y)

10.01.2013 12:56:11 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT