1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Dört Ressamdan Karma Sergi

Dört Ressamdan Karma Sergi

Dört Ressamdan Karma Sergi
A+A-

Sanko Sanat Galerisi'nde, dört ressamın eserlerinin yer aldığı karma sergi açıldı. Sanatçı Vedat Akkök, Bünyamin Küçükkürtül, Mehmet Akif Orçan ve Mehmet Akif Kaplan'ın 40 eserinden oluşan serginin

Sanko Sanat Galerisi'nde, dört ressamın eserlerinin yer aldığı karma sergi açıldı.
Sanatçı Vedat Akkök, Bünyamin Küçükkürtül, Mehmet Akif Orçan ve Mehmet Akif Kaplan'ın 40 eserinden oluşan serginin açılışı; Gaziantep Vali Yardımcısı Mevlüt Kurban, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, İl Kültür Turizm Vekili Mehmet Aykanat, Sanko Park AVM Müdürü Ufuk Toydemir ve sanatseverlerin katıldığı törenle açıldı.
Vali Yardımcısı Kurban yaptığı konuşmada, bugünün Gaziantep'e 'Gazi' unvanı verilişinin yıldönümü olduğunu anımsatarak, "Gurur günümüzde, böyle bir etkinlikle bunun taçlandırılmasından büyük mutluluk duydum. Böyle günleri kuru kuruya kutlama yerine, içini bu tür etkinliklerle doldurmak, özellikle kültürel anlamda dolu dolu başarılarla kutlamakla daha anlamlı hale gelir" dedi.
Komşu il Kahramanmaraşlı 4 ressamın, böyle bir günde sergi açtıklarını anımsatan Kurban, "Takdire şayan bir davranış" diyerek sanatçıları kutladı. Konuşmaların ardından Mevlüt Kurban, sanatçılara Sanko Sanat Galerisi adına teşekkür plaketini sundu. Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan "Belkıs Zeugma ve Mozaikleri" isimli bilimsel yayın da ressamlara hediye edildi.
Sanko Park Alışveriş Merkezi 3'üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi'ndeki sergi, 22 Şubat'a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.
Ressamlardan Vedat Akkök, 1958'de Kahramanmaraş'ta doğdu. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Bölümü'nden mezun oldu. Ankara ve İstanbul'da okullarda görev yaptı. İTÜ Görsel ve Çevresel Ana Sanat Dalı Güzel Sanatlar Bölümü'nde resim yüksek lisansını tamamladı. 18 Mart Çanakkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 6 kişisel sergi açtı. Çok sayıda yurt içi ve yurt dışı kişisel-karma sergiye katıldı. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörlüğü Güzel Sanatlar Bölümü'ne resim öğretim elemanı olarak girdi. 4 yıl bölüm başkanlığı yaptı. Halen KSÜ'de öğretim elemanı olarak görev yapıyor. Kendi atölyesinde resim ve vitray çalışmalarına da devam ediyor.
Bünyamin Küçükkürtül de, 1971 yılında Kahramanmaraş'ta doğdu. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. Suluboya çalışmalarından oluşan ilk sergisini 1992 yılında Bursa Şefik Bursalı Sergi Salonu'nda açtı. Sonrasında Bursa, Sivas, Kahramanmaraş ve Osmaniye'de 15 kişisel sergi açtı. Çalışmaları ağırlıklı olarak suluboya üzerine yoğunlaştı. 1995'den beri edebiyat ve sanat yayıncılığı yapıyor. İnsan Saati ve Kuyudaki Koro dergilerinin editörlüğünü de yapan sanatçının, çeşitli ulusal dergilerde çalışmaları yayınlandı. Yayınlanmış edebi içerikli 5 kitabı bulunuyor.
Mehmet Akif Orçan ise, 1977'de Kahramanmaraş'ta doğdu. 2000 yılında Atatürk Üniversitesi AEF Resim Bölümü'nden mezun oldu. Konu olarak figür üzerine yoğunlaşan sanatçı, figürün mekansal işlevini başka bir coğrafya düzlemiyle tamamlıyor. 2012'de "Göç" konulu 5. Ulusal Resim Yarışması'nda bir eseri sergileme aldı. 5 kişisel sergi açtı. Bazı gazete ve dergilerde kültür sanat içerikli yazı ve şiirleri yayınlandı. Kitap kapak çalışmaları da bulunan sanatçı, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği üyesidir. Şu anda Kahramanmaraş Güzel Sanatlar Lisesi ve kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürüyor.
Mehmet Akif Kaplan da, 1978 yılında Kahramanmaraş'ta doğdu. 2000 yılında Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Resim Bölümü'nde lisans, aynı üniversitede 2007 yılında yüksek lisansını tamamladı. 2 kişisel resim sergisi açan sanatçı karma sergilere de katıldı. KSÜ'de öğretim elemanı olarak görev yapıyor.
(MDC-SO-Y)

09.02.2013 10:01:09 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT