1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dokunulmazlık teklifine hayır deyin

Dokunulmazlık teklifine hayır deyin

Dokunulmazlık teklifine hayır deyin
A+A-

LGBTİ Barış Girişimi, “Tüm milletvekillerini, demokratik muhalefeti ortadan kaldırmaya, savaşı derinleştirmeye, diktatörlüğe doğru gidişi hızlandırmaya dönük bu teklifi reddetmeye, hayır demeye çağırıyoruz” dedi.

LGBTİ Barış Girişimi, dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin basın açıklaması yaparak milletvekillerine “Barış ve demokrasi için AKP’nin dokunulmazlık teklifine Hayır oyu verin. Halkların vekillerine dokunmayın!” çağrısı yaptı.

16 LGBTİ örgütünün ortak açıklamasında, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili teklifin, içerdiği hukuki yanlışların yanısıra TBMM’de temsil edilen halk iradesinin yok sayılması ve otoriter yönetim tarzının daha da derinleşmesi anlamına geldiği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Dokunulmazlıkların AKP’nin teklifindeki biçimiyle kaldırılması gündeminin HDP’nin Meclisten tasfiye edilmesi amacını içeren bir siyasi intikam ürünü olduğunu da ne yazık ki görmekteyiz.

“Dindar anayasayı tartıştırarak, başkanlık rejimini dayatarak, Saray’daki tek kişinin dikte ettiği düşünceyi, inancı, yaşam tarzını kabul etmeyen herkesi daha karanlık bir geleceğe mahkûm etmek istiyorlar.

“Bizler LGBTİ’ler olarak, anayasaya ve evrensel hukuk ilkelerine tamamen aykırı olan bu teklifin reddedilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

“Bu anayasa teklifi, aynı zamanda şiddet ortamının büyüyerek devam etmesine yol açacak. Dokunulmazlıkların kaldırılması teklifi, tek adam diktasının kurumsallaştırılmasına hizmet edecek, savaşın ve nefretin yayılması tehlikesini artıracaktır.

“22 yıl önce DEP Milletvekillerine yapılanlar Kürt sorununun çözümüne, Türkiye’nin demokratikleşmesine katkıda bulunmadı. Çözümsüzlükten başka sonuç üretmedi. Bizler LGBTİ’ler olarak, barışın yolunun ülkenin tüm çeşitliliklerini tanıyan demokratik, özgürlükçü bir anayasadan geçtiğini tekrarlamak vurgulamak isteriz.

“Aşağıda imzası bulunan LGBTİ örgütleri olarak, başta TBMM’de LGBTİ haklarını birlikte savunduğumuz vekiller olmak üzere tüm milletvekillerini, demokratik muhalefeti ortadan kaldırmaya, savaşı derinleştirmeye, diktatörlüğe doğru gidişi hızlandırmaya dönük bu teklifi reddetmeye, hayır demeye çağırıyoruz.

“Barış ve demokrasi için AKP’nin dokunulmazlık teklifine Hayır oyu verin. Halkların vekillerine dokunmayın!”

Kaynak: İMCTV

A+A-

HABERE YORUM KAT