1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Doktorlar Ülkenin Dört Bir Yanında Şiddete Maruz Kalıyor!

Doktorlar Ülkenin Dört Bir Yanında Şiddete Maruz Kalıyor!

Doktorlar Ülkenin Dört Bir Yanında Şiddete Maruz Kalıyor!
A+A-

Van’da bir araya gelen sağlık çalışanları, Gaziantep\'te uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden Dr. Ersin Arslan\'ı anarken, doktorların her gün ülkenin dört bir yanında şiddete maruz kaldığına dikkat çekti.


Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde görevli kalp damar cerrahisi uzmanı Dr. Ersin Arslan, servisteki odasında bir hasta yakını tarafından uğradığı saldırı sonucu hayatının kaybetmesinin 1’inci yıl dönümünde meslektaşları tarafından anıldı. Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde yapılan basın açıklamasına; SES Şubesi, İHD, Tüm-Bel Sen, Van-Hakkari Tabipler Odası ve sağlık çalışanı katıldı.


Basın açıklamasını okuyan Van-Hakkari Tabipler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Lütfü Tekeş, doktorların her gün ülkenin dört bir yanında şiddete maruz kaldıklarına dikkat çekerek, “Ancak sağlık çalışanları her gün ülkenin dört bir yanında şiddet görmeye devam ediyor. Son 1 yıl içerisinde genç bir sağlık emekçisi Dr. Melike Erdem, sisteme isyanını canıyla ödedi. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yoğun bakım hemşiresi Rabia Önal öldüresiye dövüldü. Kaymakamın dövdüğü doktor, hastane müdürünün kovaladığı sağlık çalışanı, emniyet güçleri ve başhekimlerin saldırısı, hasta ve hasta yakınlarının yerlerde tekmelediği hamile doktor... Bunlar bildiklerimizin sadece birkaçı” dedi.


Sağlık çalışanlarının her gün bulaşıcı hastalık yüzünden hayatını kaybettiklerini de sözlerine ekleyen Tekeş, “Sağlık çalışanlarını, hasta ve hasta yakınlarıyla karşı karşıya getiren akıl dışı bir sağlık sistemi var. Ödeme güvencesini tamamen yitirmiş, çalışanları birbirine düşüren, sağlıkta kaliteyi düşüren, performans uygulaması var. Gittikçe ağırlaşan iş yükü ve angarya, 7/24 esnek, kuralsız ve baskı altında çalıştırılma var, hemşirelerde 56, asistan hekimlerde 64 saate kadar uzayan mesailer var. Özel sektörde güvencesiz, parasını almadan, kölelik koşullarında çalışma var. Tüm bunların sonucunda bozuk bir sağlık sistemi, tedavi olmayan hastalar, çalışanlara yönelmiş öfke ve şiddet söz konusu. Böyle sağlık sistemi ile nitelikli hizmet vermek çok zor" ifadelerini kullandı.

A+A-

HABERE YORUM KAT