1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Doktorlar Evde Bakım Konusunda Bilgilendiriliyor

Doktorlar Evde Bakım Konusunda Bilgilendiriliyor

Doktorlar Evde Bakım Konusunda Bilgilendiriliyor
A+A-

Kronik hastaların evde tedavisi konusunda doktorlar bilinçlendiriliyor. Bu kapsamda düzenlenen kongrelerden biri de Bursa'da gerçekleştirildi. Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Akciğe

Kronik hastaların evde tedavisi konusunda doktorlar bilinçlendiriliyor.
Bu kapsamda düzenlenen kongrelerden biri de Bursa'da gerçekleştirildi. Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği iş birliği ile düzenlenen kongre Crowne Plaza'da yapıldı. Doktorların yoğun ilgi gösterdiği kongre internet üzerinden canlı verildi. Kongreyi İstanbul, Bartın, Ankara, Aksaray, Kayseri, İzmir ve Antalya'daki otellerde oluşturulan odalarda doktorlar internet üzerinden naklen takip etti.
Gazetecilerin sorularını cevaplayan Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Karadağ, bütün dünyanın yoğun olarak kullandığı evde sağlık hizmetlerinin ülkemizde 2010 yılından itibaren başladığını dile getirdi. 700'e yakın evde sağlık birimi bulunduğunu, ancak bunların hizmet verdiği alanın henüz çok dar olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Karadağ, İspanya'da 14 milyon kişinin evde sağlık hizmetlerinden yararlandığını, biz de ise bu rakamın 150 binler civarında olduğunu kaydetti.
"YOĞUN BAKIMLARDA YER BULMAK MÜMKÜN DEĞİL"
Acil servislere ve yoğun bakım ünitelerine gelen hastaların sayısının azaltılması gerektiğine dikkat çeken Prof. Karadağ, şu bilgileri verdi:
"Göğüs hastalıkları hekimleri burada önemli bir yer tutuyor. Biz bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Evde sağlık hizmetlerinden yetercince yararlandığımız zaman hem sağlık harcamalarımız düşmüş olacak, hem acil servislere müracaat azalacak, yoğun bakım yataklarımız yeterli hale gelecek. Standartlarımıza göre ülkemizde 19 bin 800 civarında yoğun bakım olması gerekirken, bizim 20 bin 900 yoğun civarında yoğun bakım yatağımız var, ama hala yetmiyor. Hala yoğun bakımlarda yer bulmak mümkün değil. Hem koruyucu, hem tedavi edici hekimlik, hem de rehabilitasyon alanlarında verim artınca sağlık harcamaları azalacağı için sağlık çalışanlarına daha fazla pay ayrılabilecek".
Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü ise, hekimlerin evde bakımla ilgili tecrübelerinin az olduğunu hatırlattı. Mevcut bilgileri paylaşarak hastaların daha iyi sağlık hizmeti almasını sağlamaya çalışacaklarını dile getiren Özlü, "Nüfusumuz yaşlanıyor, kronik hastalıklarla yaşamak zorunda olan çok sayıda insan var. Onların her zaman hastanede bulunmaları, hastanede tedavi edilmeleri mümkün değil, hem ekonomik de değil. O bakımdan bulundukları yerde sağlık ekipleri tarafından sağlık hizmeti verilmesiye hastaneye ihtiyaçlarının azalmasını hedefliyoruz. Hem de maliyetler azalacak, ülkemiz kazanacak. Hastalarımız daha mutlu olacak. Sağlık Bakanlığı bu konuda bir çok yerde evde bakım üniteleri oluşturuyor. Ekipler hastaları tespit edip sağlık hizmeti götürüyor. Ama sayıca henüz olması gereken noktada değiliz. Bunun dışında da hekimlerin bilinçlendirilmesi gerekiyor" dedi.
Özlü, kongrenin Türkiye ve dünyanın bir çok ülkesinde internet üzerinden izlenebildiğini sözlerine ekledi.
(BRK-MŞ)

19.01.2013 16:37:31 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT