1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Dogünsifed'den Bdp-imralı Görüşmesi Yorumu

Dogünsifed'den Bdp-imralı Görüşmesi Yorumu

Dogünsifedden Bdp-imralı Görüşmesi Yorumu
A+A-

Doğu Güneydoğu Sanayici İş Adamları Derneği (DOGÜNSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadoğlu, tarihin barış görüşmelerini sabote edenleri affetmeyeceğini söyledi. DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı

Doğu Güneydoğu Sanayici İş Adamları Derneği (DOGÜNSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadoğlu, tarihin barış görüşmelerini sabote edenleri affetmeyeceğini söyledi.
DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadoğlu, son günlerde Kürt meselesinin çözümüne yönelik gelişen olaylarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kürt sorunun 30 yılın en büyük sorunu olduğunu belirten Kadoğlu, on binlerce gencin hayatını kaybettiği, siyasi, ekonomik ve psikolojik olarak enerjilerini verdikleri bu konunun çözümüne yönelik son yaşanan gelişmelerin tüm kesimlere umut olduğunu söyledi. İşadamları ve sivil toplum kuruluşları olarak, yapılan görüşmeleri ve karşılıklı yapılan açıklamaları son derece olumlu bulduklarının altını çizen Kadoğlu, tüm tarafların sağduyulu davranmalarının kendilerini memnun ettiğini dile getirdi. Karşılıklı atılan adımlar bu sorunun medeni bir ülkede çözülmesi gerektiği gibi çözüleceğinin en büyük işareti olduğunu bildiren Kadoğlu, "Gelişmiş ülkelerde de benzer süreçler yaşanmıştır. İngiltere, İspanya kendi sorunlarını konuşarak çözmüş ve bugün Avrupa'nın en önemli ülkeleri haline gelmiştir. Dolayısıyla Türkiye bu sorunu çözdüğü zaman gerek bölgesinde gerekse de dünyada önemli bir güç haline gelecektir" dedi.
Sivil toplum kuruluşlarının bu sürece pozitif katkıda bulunmaları gerektiğine işaret eden Tarkan Kadoğlu, "Son günlerde yaşadığımız olumlu gelişmeler karşısında memnun olan bizlerin dışında bu gelişmeleri baltalamak isteyen kesimler de mutlaka olacaktır. Tarih bunun örnekleriyle doludur. Ancak bu kez tarih barış iklimini bozmak isteyenleri asla affetmeyecektir. Savaş kolay yapılır ancak barış kolay elde edilmez. Dolayısıyla, hepimiz elimizden geldiği kadar diyalog ortamına destek olmak zorundayız. Hem birey olarak hem de sivil toplum kuruluşları olarak yaşanan her olumlu gelişmenin üzerinde durup, olumsuz bir durum yaşanmaması için de elimizden geleni yapmalıyız. Yaşanan barış ve konuşma ikliminden rahatsızlık duyan ve bu gelişmeleri engellemek isteyen her kim olursa olsun ne bu dünyada ne de öbür dünyada bu vebalin altından kalkamaz. Artık dökülecek bir damla kanımız, kaybedilecek tek bir gencimiz yoktur. Türkiye'nin ekonomik açıdan da gelecek hedeflerine ulaşması için en kritik konulardan biri olan şiddet ortamının son bulması, hem Türkiye'nin kendi içerisinde, hem de bölgede en büyük ekonomik güç olmasına yol açacaktır" diye konuştu.
(YRT-AKK-Y)

08.01.2013 13:39:01 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT