1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Doğu Ve Güneydoğu İhd Temsilcileri Bir Araya Geldi

Doğu Ve Güneydoğu İhd Temsilcileri Bir Araya Geldi

Doğu Ve Güneydoğu İhd Temsilcileri Bir Araya Geldi
A+A-

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adıyaman şubesinde bir araya gelen, Doğu ve Güneydoğu İHD il temsilcileri düzenledikleri basın açıklamasında, Kürt sorununda demokratik çözüm için diyalog ve müzakere sürec

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adıyaman şubesinde bir araya gelen, Doğu ve Güneydoğu İHD il temsilcileri düzenledikleri basın açıklamasında, Kürt sorununda demokratik çözüm için diyalog ve müzakere sürecini desteklediklerini belirtti.
Basın açıklamasına Adıyaman, Batman, Hakkari, Muş, Van, Malatya, Elazığ, Erzurum, Bingöl, Mardin, Siirt, Gaziantep, Şanlıurfa İHD Şube Başkanları katıldı. Düzenlenen basın açıklamasını okuyan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu İHD Bölge Temsilcisi Şevket Aydemir, "İHD kurulduğu 1986 beri Türkiye'nin insan hakları ve demokrasi sorunu olduğunu tespit etmiş ve bu sorunların giderilmesi için çalışmalarını sürdürmektedir. Ülkemizde yaşanan insan hakları ihlali ve demokrasi sorununun en önemli halkasını Kürt sorunu oluşturmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 1924'ten 2009'a kadar geçen süredeki Kürt politikası inkar ve imha, 2009'dan beri de Kürtleri tanıma ve Kürt siyasal hareketini tasfiye (ötekileştirme) olarak devam etmektedir. Tasfiye politikası hukuki sınırlar içerisinde siyasal mücadele alanında yer alan Kürtleri kriminalize ederek hapse atma, yasadışı silahlı mücadele araçlarını kullanan Kürtlerle savaşma biçiminde tezahür etmektedir. 2009 yılında belirlenen Kürt politikasının Kürt sorununu çözmekte başarısız olduğu ve bu politika ile de sorunların çözülemeyeceğinin nihayet anlaşılmış olmasını umuyoruz. Biz İHD bölge şubeleri olarak, sürecin müzakere ve barışa evirilebilmesi adına kalıcı çatışmazlık ortamının sağlanmasının hayati önemde olduğu düşüncesiyle; Kürt sorununda çözüm sürecinin gelişe bilmesi için başlayan diyalog ve istişare ortamının müzakereye dönüşmesinin gerektiği inancındayız" dedi.
(CK-AŞ-Y)

02.02.2013 16:31:24 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT