1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. DOĞRUDAN YABANCI YATIRIMDA TARİHİ REKOR

DOĞRUDAN YABANCI YATIRIMDA TARİHİ REKOR

DOĞRUDAN YABANCI YATIRIMDA TARİHİ REKOR
A+A-

2013 yılı ödemeler bilançosu verilerine göre, kar transferi ve portföy (sıcak para) kazancı ve faiz olarak yurtdışına aktarılan kaynak 13.5 milyar dolara ulaştı.


2013 yılı ödemeler bilançosu verileri açıklandı. Buna göre kar transferi ve portföy (sıcak para) kazancı ve faiz olarak yurtdışına aktarılan kaynak 13.5 milyar dolara ulaştı. Aynı dönemde ülkeye giren doğrudan yabancı yatırım girişi ise sadece 12,6 milyar dolar oldu. Rakamları değerlendiren Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, gelen doğrudan yabancı yatırım tutarı yurtdışına kazanç transferlerini dahi karşılayamaz olduğuna dikkat çekerek, “Değirmene bu kanaldan gelenden daha fazla su sistem dışına çıktı" dedi.


2013 yılı ödemeler bilançosu verilerinin açıklanmasının ardından bir açıklama yapan Yorgancılar, Türkiye'de işsizlik oranının 2014 yılında tekrar çift haneli rakamlara ulaşması ihtimalinin yüksek olduğunu, bu önlemek için yatırım artışı gerektiğine dikkat çekti. Başkan Yorgancılar mevcut ekonomik yapı ve konjonktürün buna izin vermesinin güç olduğunu, yeni önlemlerin acilen devreye alınması gerektiğini vurguladı.
 

TARİHİ REKOR KIRILDI
Ender Yorgancılar, "Yabancılar 2013 yılında 4 milyar doları kar transferi, 3,7 milyar doları portföy kazancı, 5,7 milyar doları da faiz kazancı olmak üzere ülkemizden toplam 13,5 milyar dolar transfer yaptılar. Doğrudan yatırımlardan yapılan kar transferleri daha önceki yıllarda 3 milyar dolara bile ulaşmazken bu yıl 4 milyar doları aşarak tarihi bir rekor kırdı. Yabancılar 3,75 milyar dolar ile portföy kazançları transferinde de 2013 yılını rekorla kapattılar. Türkiye gibi yatırım, üretim ve istihdam için kaynağa ihtiyacı olan bir ülkeden bu düzeyde kaynak transferi yapılıyor olması başta ekonomi yönetimi olmak üzere her kesimin üzerinde önemle durması gereken bir konudur. Gelecek yıllarda bu rakam daha da büyüyecektir. Bu noktada özellikle doğrudan yatırımlardan elde edilen kazançların ülke içinde kalması ve yeniden yatırıma dönüştürülmesi için gerekli ortamın sağlanması önem taşımaktadır. Yapılması gereken makroekonomik koşulların reel yatırımlar için cazip hale getirilmesidir. Bunun için de top ekonomi yönetimindedir" diye konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT