1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Diyarbakır'daki Kck Davası

Diyarbakır'daki Kck Davası

Diyarbakırdaki Kck Davası
A+A-

Diyarbakır'da görülen KCK davasında tutuklu 108 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada bir ilk yaşanarak, mahkeme Kürtçe savunma sırasındaki 30 saniyelik kayıt uygulamasına son verdi. Diyarba

Diyarbakır'da görülen KCK davasında tutuklu 108 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada bir ilk yaşanarak, mahkeme Kürtçe savunma sırasındaki 30 saniyelik kayıt uygulamasına son verdi.
Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen KCK ana davasında tutuklu 108 sanıktan 32'si hazır bulunurken, 76 sanık ise mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. Ana dilde savunmaya imkan tanıyan yasa tasarısının dün TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesinin ardından KCK davasında da bir ilk yaşandı. Mahkeme heyeti, daha önceki oturumlarda Kürtçe savunma sırasındaki 30 saniyelik kayıt uygulamasına son verdi. Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay savunmasını Kürtçe yaptı. Mahkeme başkanı, daha önceki uygulamayı tekrarlamayıp, savunma sırasında mikrofonu kapatmadı. Yasa tasarısı Resmi Gazete'de yayımlanmadığı için Kürtçe tercümanlığı yine sanık avukatlarından Batman Barosu'na kayıtlı Mustafa Yıldız yaptı.
Bu arada, mahkeme başkanı ile sanık avukatlarından Mehmet Emin Aktar arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Mahkeme başkanının Kürtçe savunma yapan Nejdet Atalay'dan savunmasını özet halinde geçmesini istemesine Aktar karşı çıktı. Aktar, müvekkilinin 3 yıldan sonra ilk defa ana dilinde savunma yapacağını ve burada süre kısıtlamasının olmaması gerektiğini söyledi. Aktar, duruşmanın ana dilde savunma yasa tasarısının Resmi Gazete'de yayımlanması sonrasına ertelenmesini talep ederken, mahkeme başkanı ise bunun yasalaşmadığını, bu konuyu dava başlarken sanıklar ile konuştuğunu belirtti.
(YRT-CC-Y)

25.01.2013 12:00:07 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT