1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Diyarbakır’daki bombalı saldırıyla ilgili 11 kişi gözaltında

Diyarbakır’daki bombalı saldırıyla ilgili 11 kişi gözaltında

Diyarbakır’daki bombalı saldırıyla ilgili 11 kişi gözaltında
A+A-

Diyarbakır'da, Perşembe günü polis servis midibüsüne bomba yüklü otomobille düzenlenen ve 7 polis memurunun hayatını kaybettiği saldırının kilit isimlerinden olduğu belirtilen A.Ç., polisin düzenlediği operasyonla Kocaköy İlçesi'nde yakalandı.

Diyarbakır’daki saldırının ardından Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri geniş çaplı soruşturma başlatmıştı. Olay yerindeki detaylı inceleme ile kentteki tüm mobese kameralarının görüntüleri inceleyen polis, bugüne kadar toplam 11 kişiyi gözaltına aldı.

Polisin gözaltına aldığı kişiler arasında yer alan ve dün gece Diyarbakır’ın Kocaköy İlçesi’nde yakalanan PKK’lı A.Ç.’nin, saldırının kilit isimlerinden biri olduğu belirlendi.

‘Beyaz otomobili’ park eden şahıs değilmiş

İlk anda bomba yüklü beyaz renkli otomobili olay yerine park edip ardından patlatan ve çevredeki güvenlik kameralarınca tespit edilen kişi olduğu sanılan A.Ç.’nin, daha sonra ise saldırıda kullanılan araçlardan birini kullandığı belirlendi.

A.Ç.’nin, saldırıyı gerçekleştirenlerle birlikte olay yerinde keşif yaptığı, PKK’lıları olay öncesinde bölgeye götürüp, saldırıdan sonra da kendi kullandığı araçla başka yere götürdüğü tespit edildi. A.Ç’nin, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki sorgusu devam ediyor.

Başsavcı’dan açıklama

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, toplam 11 şüphelinin gözaltına alındığını belirtti.

Açıklamada şöyle denildi; “Bomba yüklü araç ile saldırı sonucu 7 polis memurumuz şehit olmuş, 15 polis memurumuz ile 15 sivil olmak üzere toplam 30 vatandaşımızın yaralandığı olayla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen 2016/10004 numaralı soruşturma kapsamında; 7 polis memurumuzun şehit olduğu olayla ilgili 11 şüpheli Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatıyla gözaltına alınmış olup, İl Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri devam etmektedir. Olay sonrasında kullanıldığı değerlendirilen bir araç İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerimizce yakalanmıştır. Olay kapsamında yapılan ev aramalarında örgütsel dokümanlar ele geçirilerek Emniyet Görevlilerince muhafaza altına alınmıştır. Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen 2016/10004 numaralı soruşturma titizlikle çok yönlü olarak devam etmekte olup, soruşturmanın safahatı ve sonucu hakkında kamuoyuna ayrıca bilgi verileceği, kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi. (DHA, ZETE)

A+A-

HABERE YORUM KAT