1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Diyarbakır'da Tarihi Newroz

Diyarbakır'da Tarihi Newroz

Diyarbakır'da Tarihi Newroz
A+A-

Diyarbakırılar Newroz kutlamasının yapıldığı merkez Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı'nda buluştu. Sırrı Sürreyya Önder, Öcalan'ın barış mesajını okudu.

Diyarbakır'da tarihi newroz kutlamasının yapılacağı merkez Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı'nda büyük bir kalabalık toplandı. Çatışmasız geçen 1 yılın  sonunda newroz büyük katılım var. Tarihi newroz Öcalan'ın mesajları büyük önem taşıyor...

ÖCALAN'IN MEKTUBU İÇİN KÜRSÜYE GELDİLER

Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan Öcalan'ın mesajını okumak üzere kürsüye geldi. Önce Pervin Buldan mektubun Kürtçesini, daha sonra da Sırrı Süreyya Önder Türkçesini okudu.

BDP’li vekiller Pervin Buldan ve Sırrı Sürreyya Önder tarafından okunan mesajda, Öcalan, bugüne kadar yürütülen diyalog sürecinin önemli olduğuna vurgu yaparken, kendisini insanlığa karşı sorumlu tutan herkesi büyük barışın yapı taşı olmaya çağırdı. 

İŞTE ÖCALAN'IN MEKTUBUNDAN ÖNEMLİ SATIR BAŞLARI:

"Yüreği newroz ateşiyle yanan bütün insanlar merhaba. Newroz ateşini bir demokrasi şöelenine çeviren halkımız selamlıyorum. Sizlerin şahsında ülkemin bütün gençlerine ve kadınlarına sevgilerimi selamlarımı gönderiyorum. Yüreğinde barışa bir yer açan sesimize kulak veren hekesi türm Türkiye'yi asırların dayanışma ruhuyla bir olmaya çağırıyorum. Dünya medeniyetler tarihine beşiklik etmiş kardeş ortadoğu halklarının bayramını da canı gönülden kutluyorum. Hepinize ama hepinize yürek dolusu selamlarımı gönderiyorum merhaba!

Bizler gencecik fidanları, aşkları kül eden savaş ateşini yine böyle bir günde geçtiğimiz newrozda söndürmüş barış meşalesinin ateşini yakmıştık. Eğer kararlı bir barış önderliği sergilenmese tarihsel sorunlar sadece bildiğini okur. Genellikle çok kayıplı dönüşümlerle ortaya çıkarlar. Birbirini tekrarlayan darbelerle mi yoksa tam ve radikal bir demokraisyle yola devam edeceğiz? Soru budur?

Darbeci mekanizmaları yarçalayarak çözeceğiz. Bütün ara yollar artık miyadını doldurmuştur. Şu ana kadar yürütülen bir diyalog süreciydi. Bu süreçte 2 taraf da birbirlerinin iyi niyetini gerçekçiliğini, yeterliliğini test etmiştir. Bu teste hükümetin ağırdan alma, yasal temelden kaçma tutumuna rağmen 2 taraf da belli bir kararlılık sergilemiştir. Diyalog süreci önemli olmakla asla yasal bir güvence oluşturamazlar. Yasal bir çerçeve artık kaçınılmaz olmuştur. 

Barış savaştan daha zordur, ama her savaşın da bir barışı vardır. Biz direnirken korkmadık barışırken de korkmayacağız." 
İLK KONUŞMAYI BAYDEMİR YAPTI

Newroz kutlamaları sırasında platforma çıkan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve Urfa Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Osman Baydemir ilk konuşmayı yaparak, on gün sonra görevini Fırat Anlı ve Gültan Kışanak'a devredeceğini söyledi. 

"BAHARIMIZIN KIŞA ÇEVRİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ"

10 yıldır Diyarbakır'a hizmet ettiğini belirten Baydemir, Diyarbakır halkından helallik istedi. Diyarbakır'ı Anlı ve Kışanak'a emanet ettiğini belirten Baydemir, Türkçe ve Kürtçe yaptığı konuşmada, "Bizim mücadelemiz Şeyh Said'ten bu yana İbrahimi bir mücadeledir. Mücadelemiz Nemrutlara karşıdır. Amed'e, İstanbul'a, Hakkari'ye cenazeler gelmiyor. Şükürler olsun annelerimiz gözyaşı dökmüyor. Haklı mücadele, bu duruş bizi barış iklimine getirdi. Demokrasiden asla taviz vermeden asla bu kardeş kavgasına müsaade etmeyecektir. Baharımızın kışa çevrilmesine izin vermeyeceğiz. Onurlu barışa, kardeşçe yaşamaya sahip çıkacağız. Gençlere barışı, kardeşliği, eşitçe bir yaşamı miras bırakacağız. 31 Mart'ta Urfa'da ikinci newroz kutlayacağız. Yolumuz aydınlıktır kardeşlerimiz. Hakkınızı helal edin Diyarbakır halkımız. Hepinizin önünde saygıyla eğiliyorum." dedi. 

CUMA HUTBESİ İÇİN YARIM SAAT ARA VERİLDİ 

Newroz kutlamalarına cuma hutbesi için yarım saat ara verildi. Kutlamalar, cuma namazı için verilen aranın ardından yapılan konuşmalarla devam edecek. 

CEMİL BAYIK'TAN VİDEOLU MESAJ

Tarihi bir newrozun yaşandığı Diyarbakır'da, ilk kez KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık'ın görüntülü mesajı dinlendi. Bayık, AKP hükümetinin Öcalan'ın 2013 newrozunda başlattığı çözüm sürecinde müzakere zeminini boşa çıkardığını belirtti. Bayık, "Bu newrozda da yine umutluyuz" diye ekledi.

"KÜRTLER, SORUNLARI BARIŞÇIL ŞEKİLDE ÇÖZMEK İSTİYOR"

"Newroz'un anlamı bugün daha büyük" diyen Bayık, "Kürtler, sorunları barışçıl şekilde çözmek istiyor." dedi.

Öcalan'ın, Kürt halk ve hareketine güvenerek bu süreci başlattığına işaret eden Bayık, "Fakat, tek taraflı olarak müzakere zemini yaratılsa da, devlet, AKP hükümet adım atmadı." diye konuştu.

Bayık, "Sürecin içini boşaltılar (…) seçimlerin kurbanı yaptılar, Önder Apo'nun tek taraflı başlattığı süreci boşa çıkarmayı esas aldılar." ifadelerini kullandı.

Bayık'ın mesajında şunlar öne çıktı:

"Hiçbir zaman doğal haklarını kabul etmiyorlardı, siyasi haklarını kabul etmediler, sorunu bu şekilde ele almadılar, güvenlik çerçevesinde ele aldılar. Bir kez daha Kürtleri kandırarak netice almak istediler.

"BİRLİKTE KARDEŞÇE YAŞAMAYI KABUL ETMELİLER"

Ancak kabul etmeleri gerekir ki bu dönem bitti. Bugün Batı Kürdistan'da yaşananlar bunun kanıtıdır. Artık Kürtleri yok etme üzerine hesap yapılmamalı, birlikte kardeşçe yaşamayı kabul etmeliler. 2013 manifestosu, kardeşlik, Kürt sorununun çözümünü esas alıyordu.

Netice alınmadıysa, süreç tıkandıysa, devlette büyük bir kriz yaşanıyorsa o bu gerçeklikle bağlantılıdır.

"BU NEWROZUZDA DA YİNE UMUTLUYUZ"

2014 newrozuna giriyoruz. Bu newrozuzda da yine umutluyuz. Hiçbir zaman umudumuz tükenmedi. Ama Türkiye'de demokratikleşme gelişmedi ve Kürt sorunu çözülmedi, böyle nevruza girdik. Bununla birlikte kazanımlarımız var (…) Şimdi kimin barış istediği ve sorunun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözümünü istediği ortaya çıktı.

2014 nevruzunda da tüm Kürdistan halkı ve tüm dünya halklarına kutluyorum, hürmetlerimi sunuyorum, tüm halklar için başarılar diliyorum."

TÖREN ALANINDAN NOTLAR

Aralarında BDP'nin de bulunduğu tertip komitesince düzenlenen nevruz kutlamasına katılmak için kentin farklı noktalarından belediyeye ait araçlarla ücretsiz parka taşınan vatandaşlar, yoğunluk nedeniyle yaklaşık bir kilometre mesafede araçlardan inerek, yaya olarak alana alındı.

BDP'LİLER DE ALANA GELDİ

Barış Ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel, PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, bazı milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla kutlamaların yapıldığı Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı'na geldi.

Yöresel kıyafet giyen Kışanak, HDP Eş Genel Başkanı Kürkçü ve Tuncel, PYD Eş Başkanı Abdullah, BDP Diyarbakır Milletvekilleri Altan Tan, Nursel Aydoğan, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve Şanlıurfa Belediye Başkan adayı Osman Baydemir, kanaat önderleri, sanatçılar ve gazeteciler Belediye Konukevi önünde bir araya geldi.

Buradan parti otobüsüyle ayrılan Kışanak ve beraberindekiler konvoy halinde etkinliğin yapılacağı Newroz Parkı'na geçti.

BDP ve HDP'lilerin yanı sıra çok sayıda köşe yazarı, gazeteci ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin de otobüste ve konvoyda bulunduğu görüldü.

HERO TALABANİ VE LEYLA ZANA DA ALANDA

Bu arada Nevruz kutlaması için Diyarbakır'da bulunan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin eşi Hero Talabani de etkinliğin yapılacağı alana geldi. Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana da nevruz kutlaması için protokoldeki yerini aldı.

BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da il dışındaki programı nedeniyle kutlamalara daha sonra katılacağını bildirdi.

VATANDAŞLARIN BÜYÜK BÖLÜMÜ YÖRESEL KIYAFETLERLE KATILDI

Vatandaşların büyük bölümünün tertip komitesinin çağrısı doğrultusunda yöresel kıyafetlerle kutlamalara katıldığı görüldü.

 

10 DİLDE "NEWROZ KUTLU OLSUN" PANKARTI

Kürtçe ve Türkçe, ''Nevruz kutlu olsun'' yazılı flamaların asıldığı alana girişler sırasında tertip komitesinin de görevlendirdiği 10 bin kişi alandaki koordinasyonu sağlıyor.

Bazıları yöresel kıyafet giyinen ve zabıta ekiplerince park alanı dışında belirlenen yerlere yerleştirilen çok sayıda seyyar satıcı alanda yemek, tatlı, su ve ciğer kebap satıyor.

Platformda aralarında Kürtçe, Türkçe, Arapça, Süryanice'nin de yer aldığı 10 dilde, "Nevruz kutlu olsun" pankart yer alıyor.

YURT DIŞINDAN 350'Yİ AŞKIN GAZETECİ DİYARBAKIR'A GELDİ

Çok sayıda televizyon kanalının canlı olarak yayınlayacağı kutlamayı izlemek için yurt içi ve yurt dışından Diyarbakır'a gelen 350'yi aşkın gazeteci akreditasyon yaptırdı.

ALANDA TOPLANANLAR HALAY ÇEKMEYE BAŞLADI

Alanda toplanan gruplar, müzik yayını eşliğinde halay çekerek eğlenmeye başladı. Çocuklar alanın yakınındaki parkta oyun oynarken, bazı aileler de çimlere serdikleri kilimlerin üzerine piknik yapıyor.

 

Sabahın erken saatlerinden itibaren alana gelmeye başlayan bazı vatandaşlar beraberinde getirdikleri çay ve malzemelerle, kimileri de seyyar satıcılardan satın aldıkları ciğer kebapla kahvaltılarını yapıyor.

Parkın etrafındaki açık arazide top oynayan çocuklar, parkta çay içenler ve halay çekenlerle alanda tam bir karnaval havası yaşanıyor.

KUTLAMA ÖNCESİ OTELLERDE DOLULUK ORANI YÜZDE 100'E ULAŞTI

Newroz kutlaması öncesinde kentteki 2 bin 136 yatak kapasitesine sahip 19 otelde doluluk oranı yüzde 100 seviyesine ulaştı. Tertip komitesine yaklaşık 2 bin vatandaş davetlileri evlerinde ağırlamak için başvuruda bulundu.

NEWROZ ATEŞİ İÇİN 400 LİTRE MAZOT, 15 TON ODUN

Seyyar baz istasyonları yerleştirilen alanda yoğun kalabalık nedeniyle platformu göremeyecekler için 2 dev ekran kurulacak. 400 litre mazotun kullanılacağı newroz ateşi için alana 15 ton odun getirildi.

Diyarbakır'da yerli ve yabancı basın mensupları newroz kutlamalarına ilişkin yayın yapmaya başladı. Alana, canlı yayınlar için araçlar yerleştirildi.

Kentte mahalle mahalle dolaşan araçlardan yapılan anonslarla vatandaşlar etkinliğe davet edildi.

YURT DIŞINDAN 600'Ü AŞKIN MİSAFİR KATILACAK

Kutlamaya, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin eşi Hero Talabani'nin yanı sıra, Avrupa, Güney Amerika ve KDP'den üst düzey temsilcileriyle İspanya'dan, İzlanda'dan ve Almanya'dan parlamenter düzeyinde heyetler, Belçika, Hollanda, Danimarka, Fransa, İtalya, İsviçre ve ABD'nin Ankara'daki diplomatik temsilcilerinden oluşan 600'ü aşkın misafirin katılacağı belirtildi.

"DIŞARIDAN GELECEK MİSAFİRLERE 'HOŞGELDİNİZ' DİYORUM"

Vali Mustafa Cahit Kıraç, AA muhabirine, nevruz kutlamalarıyla ilgili yapılan başvurunun ardından gerekli izinlerin verildiğini belirterek, nevruzun önemli bir bayram olduğunu vurguladı.

Nevruzun Diyarbakır için de önemli olduğuna dikkati çeken Vali Kıraç, nevruzun vatandaşların coşkulu şekilde kendilerini ifade ettikleri, şenlikle kutladıkları bir gün olduğunu kaydetti.

Kıraç, vatandaşların nevruzunu kutladığını ifade ederek, şöyle dedi:

"Dışarıdan gelecek misafirlere 'hoşgeldiniz' diyorum. Huzur, kardeşlik ve barışın tabiatın uyandığı ve insanların doğaya kendilerini daha yakın hissettikleri bir gün nevruz. Nevruzun coşkuyla, barış ve kardeşlik içinde kutlanmasını diliyorum, bekliyorum. Yürütülen çözüm süreci insanların kardeşçe yaşamlarını esas alan bir proje. Barışa, kardeşliğe, huzura, coşkuya dönük tüm adımlar çözüm sürecine bir adım daha yaklaştığımızı gösteriyor."

Kıraç, nevruzun çözüm sürecine katkı verecek boyutta kutlanmasını, insanları huzur içinde buluşturmasını ve sonlanması temennisinde bulundu.

ÖCALAN'IN MEKTUBU OKUNACAK

BDP İl Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Yılmaz ise kentin hatta bölgenin bir bütün olarak nevruza kilitlendiğini söyledi. "Bugün tarihi Diyarbakır nevruzunda sayın Öcalan'ın mektubu okunacak. Mektubun içeriği başlatılan çözüm ve müzakere sürecine dönük son bir yılın değerlendirmesi, önümüzdeki bir yılın da perspektifi olacaktır" diyen Yılmaz, mektubun Kürtçe ve Türkçe okunacağını kaydetti.

MİSAFİRLERİ EVİNDE AĞIRLAMAK İÇİN 2 BİN KİŞİ BAŞVURDU

Yılmaz, dünyanın dört bir yanından davetlilerin kente gelmeye başladığını vurgulayarak, şöyle dedi:

"Güneyden 170 kişilik bir heyetin Diyarbakır'a geldiğini biliyoruz. PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin eşi Hero İbrahim Talabani konuğumuz olacak. 'Ben nevruza gelecek misafirleri evimde ağırlamak istiyorum' diye bize başvuruda bulunan 2 bin kişi oldu. Adreslerini iletişim bilgilerini bize bildirdiler. Halkın misafirperverliğini birkez daha gördük. Bu yıl da konaklama sorunu yaşamayacağız. Kimse açıkta kalmayacak."

"NEWROZUN TEMEL PERSPEKTİFİ BARIŞ VE KARDEŞLİK"

"Nevruzun temel perspektifi, şiarı barış ve kardeşliktir. Bu nevruzda da ruhuna uygun şekilde bu tema işlenecektir" diyen Yılmaz, beklentinin yasal ve anayasal düzenlemelerin yapılması olduğunu kaydetti.

Bu nevruzda en büyük sürprizin milyonların bir araya geleceği bir kutlamanın gerçekleştirilmesi olduğuna işaret eden Yılmaz, şöyle dedi:

"Böyle büyük bir etkinlik sadece Diyarbakır'da yapılıyor. Kutlamalarda sayın Öcalan'ın vereceği mesajda sürpriz olacak. BDP'li belediyelerce önceki yıllarda alınan karar doğrultusunda belediye personeli sözleşmeleri gereği 21 Mart'ta idari izinli sayılıyorlar. Diğer kamu kurumlarında çalışanlara yönelik de böyle bir düzenleme yapılabilirdi."

OTELLERDE NEWROZ BEREKETİ

Dedeman Diyarbakır Oteli Genel Müdürü Mustafa Eryılmaz ise nevruza bu yıl geçen yıllara oranla ilginin daha yüksek olduğunu vurgulayarak, kutlamaların yapılacağı tarihten çok önce nevruza ilişkin rezervasyonların dolduğunu belirtti.

Yerli ve yabancı çok sayıda misafiri konuk edeceklerini kaydeden Eryılmaz, bu yıl basının ilgisinin de yoğun olduğunu söyledi.

Eryılmaz, 2 gün öncesinden doluluk oranının yüzde 100 seviyesine ulaştığını anlatarak, otellerin hem seçim hem nevruz hareketliliği yaşadığını bildirdi.

Geçmiş yıllarda nevruz dönemine denk gelen özellikle büyük organizasyonların olası olaylara karşı iptal edildiğini hatırlatan Eryılmaz, bu yıl ise çözüm sürecinin etkisiyle böyle olumsuz bir yaklaşımın söz konusu olmadığını dile getirdi.

Turistik Otel'in Genel Müdürü Osman Kalaycı da kentteki tüm oteller gibi otellerinde doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığını belirtti.

Nevruz yoğunluğuna ilişkin rezervasyon ve hazırlıkların bir ay önce başladığını ifade eden Kalaycı, hem yurt dışından hem de yurt içinden gelecek misafirleri ağırlayacaklarını kaydetti.

Kalaycı, yoğunluk nedeniyle bazı misafirleri geri çevirmek zorunda kaldıklarını anlatarak, seçim sonrasına kadar rezervasyonların dolu olduğunu, bazı ziyaretçilerin konaklama sıkıntısı yaşadığını bildirdi.

Tertip komitesinden yapılan açıklamada ise nevruz programında Barış Ve Demokrasi Partisi (BDP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanlarının yanı sıra yerli ve yabancı konuklarında birer konuşma yapacağı, müzik gruplarının sahne almasının ardından Abdullah Öcalan'ın mektubunun okunacağı belirtildi.

HERO TALABANİ DİYARBAKIR'DA

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin eşi Hero Talabani, nevruz etkinliğe katılmak için dün özel uçakla Diyarbakır'a gelmişti.

A+A-

HABERE YORUM KAT