1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Diyarbakır'da Oteller Doldu!

Diyarbakır'da Oteller Doldu!

Diyarbakırda Oteller Doldu!
A+A-

Diyarbakır’da yarın kutlanacak Newroz Bayramı’na yurt içi ve yurt dışında binlerce kişi kentte geldi. Tüm otellerin dolduğu Diyarbakır’da otel bulamayanları bazı vatandaşlar evlerinde misafir etti.


21 Mart günü Diyarbakır’da kutlanacak Newroz Bayramı hazırlığı tüm hızıyla devam ediyor. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) öncülüğünde kutlanacak Newroz programına katılmak için yurt içi ve yurt dışında binlerce kişi Diyarbakır’a geldi. Yoğun ilgiyle birlikte Diyarbakır’daki tüm oteller doldu. Otellerde yer bulamayanları ise, Diyarbakırlılar evlerinde konuk etti. Yoğun ilgiden en çok memnun kalan oteller bu yoğunluğu ilk kez yaşadıklarını belirtti. Miroğlu Otel Genel Müdürü Sevilay Yaman, bu yılki Nevruz kutlamaları, Diyarbakır’da tavan yaptığını söyledi. Yaman, "Diyarbakır’da bütün oteller dolu. Şu an kapasitemizi aşan bir katılım var. Turizm açısında bizde çok mutluyuz. Bu katılımın devam etmesi, yarın kutlanacak Newroz Bayramı’yla paraleldir. Diyarbakır’ın tanıtılması için bu büyük bir fırsat olabilir. Bizim tarihi değerlerimiz de çok fazla. Bunların tanıtılması için önemli bir fırsat oluşabilir" dedi. Miroğlu Otel resepsiyon personeli Mahmut Şeker ise, bu yılki katılımların geçen yıllara oranla çok yüksek olduğunu belirterek, "Bu yıl çok büyük bir yoğunluk var. Geçen yıllara oranla büyük bir katılım sağlanmış. Rezervasyonlar bir hafta öncesinde yapıldı.19-21 Mart tarihleri arasında hiç boş yer yok. Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Baydemir de dışarıda kalanlar için herkes evlere almaları için çağrıda bulunmuştu. Otelimizde kalanların yüzde 80’i yurt dışında gelmiş” diye konuştu.


"OTEL KURMAK İSTEYENLER DESTEK OLMAYA HAZIRIZ"
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, otellerin dolmasıyla birlikte konaklama sorunu yaşayanlara Diyarbakırlıların kapılarını açmasını talep ederek, Diyarbakır’da yeni otellerin yapılması için çağrıda da bulundu. Baydemir, "2013 yılı Diyarbakır Surları yılı olsun kampanyamız halen devam ediyor. Amacımız bunu, sadece Diyarbakır’ın gündemine değil, bütün Türkiye’nin gündemine koymak. Ankara ve İstanbul’da çeşitli aktiviteler gerçekleştirdik. Bu aktivitelerden sonra, kentimize gelen yerli ve yabancı turist sayısında da önemli bir değişiklilik yaşandı. Mevcut tartıştığımız, barışı inşa etme sürecinde, Diyarbakır turizmine büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Şu atmosferde bile Nevruz kutlamalarına katılmak için Diyarbakır’a gelen konuklarımızı ağırlayacak otelimiz kalmadı. Şimdi evlerimizi açmaya çalışıyoruz. Turizm alanında marka olan tüm firmaları Diyarbakır’a davet etmek istiyorum. Buyurun gelin. Diyarbakır’da çok ciddi yatak kapasitesi açığı var. Otel kurmak isteyen işletmelere biz destek olmaya hazırız" şeklinde konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT