1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Diyarbakır'da Emniyete Bombalı Araçla Saldırı: 6 Ölü, 39 Yaralı

Diyarbakır'da Emniyete Bombalı Araçla Saldırı: 6 Ölü, 39 Yaralı

Diyarbakır'da Emniyete Bombalı Araçla Saldırı: 6 Ölü, 39 Yaralı
A+A-

Diyarbakır Çınar'da İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bomba yüklü araç ve roketatarla saldırı düzenlendi.

Diyarbakır Çınar'da İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bomba yüklü araç ve roketatarla saldırı düzenlendi. Emniyet binası ve lojmanlar büyük hasar gördü. Şiddetli patlama nedeniyle civardaki bir ev de çöktü. Diyarbakır Valiliği, saldırı sonucunda lojmanda yaşayan 3 polis yakını ile enkaz altında kalan 3 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 39 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İlçe Emniyet Müdürlüğü binası ile lojmanlarına gece yarısı gelen bomba yüklü bir araç binanın girişinde infilak ettirilirdi. Ardından binalara roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Bomba yüklü aracın şiddetli patlaması sonucu emniyet binasında yangın çıkarken, yanındaki lojmanlarda da büyük hasar meydana geldi. Saldırıya emniyette bulunan polislerin karşılık vermesiyle çatışma yaşandı.

Diyarbakır’daki hastaneler de Çınar’dan gelecek yaralılar için alarma geçirilip, doktorlar göreve çağrıldı. Emniyet binası ve lojmanlarda çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Lojmanda bulunan emniyet personelinin eş ve çocuklarının da aralarında bulunduğu yaralılar, ambulanslarla Diyarbakır Asker Hastanesi ile Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kaldırılarak tedavi altına alındı.

6 kişi yaşamını yitirdi, 39 yaralı
Diyarbakır Valiliği, Çınar ilçesinde PKK’nın bomba yüklü araçla Emniyet Müdürlüğü’ne düzenlediği saldırıda lojmanda kalan 2 polis yakını ile lojmanın yakınındaki binada meydana gelen göçükte enkaz altında kalan 3 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 6’sı polis, 8’i de polis yakını olmak üzere toplam 39 kişinin de yaralandığını açıkladı. Valinin açıklamasının ardından lojmanlarda yaşayan 1 kişinin daha hayatını kaybettiği bildirildi.

Emniyet lojmanlarında hayatını kaybedenlerin 5 aylık 1 bebek ile 1 polis eşi olduğu iddia ediliyor. Patlamada yıkılan Açıkgöz ailesinin evinden ise Lokman Açıkgöz ile 5 yaşındaki oğlu Sadık Efe Açıkgöz’ün cesetleri bulundu. Evden çıkarılarak hastanede tedavi altına alınan Ecrin Açıkgöz de kurtarılamamıştı.

Valilik açıklaması şöyle:

“13.01.2016 günü saat 23.30 sıralarında BTÖ mensuplarınca ilimiz Çınar ilçesinde Çınar İlçe Emniyet Amirliği hizmet binası ve emniyet lojmanlarının bulunduğu binaya yönelik olarak patlayıcı yüklü araç infilak ettirilmiş, patlamayla eşzamanlı olarak İlçe Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Amirliği’ne uzun namlulu silahla saldırıda bulunulmuştur. Düzenlenen saldırılara güvenlik güçlerimiz tarafından misliyle karşılık verilmiştir. Olayın gerçekleşmesinin hemen akabinde valilik bünyesinde İl Kriz Merkezi oluşturulmuş, Çınar İlçesi’ne yeterli sayıda sağlık, itfaiye ve AFAD ekipleri yönlendirilmiş, ayrıca takviye olarak çok sayıda jandarma ile polis görevlendirilmiştir.

İlçe Emniyet Amirliğine yönelik olarak düzenlenen patlayıcı yüklü araçla yapılan terör saldırısı sonucunda; lojmanda ikamet eden 2 polis yakını hayatını kaybetmiş, 6’sı polis ve 8’i polis yakını olmak üzere 14 kişi yaralanmıştır. Ayrıca yaşanılan patlamanın etkisiyle lojman yakınındaki bir binada yıkıntı meydana gelmiş, arama-kurtarma ekiplerinin bahse konu binada yaptığı çalışmalar neticesinde 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiş olarak ve 5 vatandaşımız yaralı olarak enkaz altından çıkarılmıştır. Lojman civarında yer alan binalarda ise toplam 20 vatandaşımız yaralanmıştır. Yaralılar ilimiz merkez hastanelerine intikal ettirilmiş olup tedavileri devam etmektedir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz.

Yapılan ilk incelemelere göre meydana gelen patlamadan kaynaklı olarak İlçe Emniyet Amirliği hizmet binası, İlçe Emniyet Amirliğine ait lojmanlar ve emniyet binasına yakın ikametlerde büyük çapta hasar meydana geldiği tespit edilmiştir. Konu ile ilgili çok yönlü araştırmalar devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” (ZETE, DHA)

A+A-

HABERE YORUM KAT