1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Diyarbakır Ve Şanlıurfa Enflasyon Rakamları Açıklandı

Diyarbakır Ve Şanlıurfa Enflasyon Rakamları Açıklandı

Diyarbakır Ve Şanlıurfa Enflasyon Rakamları Açıklandı
A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, 2013 yılı ocak ayı tüketici ve üretici fiyat endeksini açıkladı. Diyarbakır bölgesinde ocak ayı enflasyon verileri açıklandı. Bölgede en

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, 2013 yılı ocak ayı tüketici ve üretici fiyat endeksini açıkladı.
Diyarbakır bölgesinde ocak ayı enflasyon verileri açıklandı. Bölgede enflasyon, tüketici fiyatlarında aylık, on iki aylık ve geçen yılın aralık ayına göre Türkiye ortalamasının üzerinde çıktı. Bölgede aralık ayı zam şampiyonu patlıcan olurken, en çok ucuzlayan ise spor müsabakalarına giriş ücreti oldu. Türkiye genelinde 2013 yılı ocak ayında Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Endeksi'nde bir önceki aya göre yüzde 1.65, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 1.65 , bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.31 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8.62 artış gerçekleşti. Diyarbakır ve Şanlıurfa'da ise bir önceki aya göre yüzde 2.69, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 2.69, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.53 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8.81 artış gerçekleşti.
İstatistiki Bölge Birim Sınıflaması (İBBS) Düzey 2'de bulunan 26 bölge içinde aylık en yüksek artış yüzde 2.69 ile Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın yer aldığı TRC2 oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 8.13 ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'nin yer aldığı TR21 bölgesi, on iki aylık ortalamalara göre en yüksek artış yüzde 9.56 ile Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir'in bulunduğu TR71 bölgesinde gerçekleşti.
"PATLICAN ZAM ŞAMPİYONU OLDU"
TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın içerisine yer aldığı TRC2 bölgesinin en çok zam alan ve en çok ucuzlayan ürünlerini açıkladı. Uras, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da geçen ay yüzde 70.05 oranında fiyat artışıyla patlıcanın zam şampiyonu olduğunu ve bu ürünü fiyatı yüzde 57.75 oranıyla kabak, yüzde 43.63 oranıyla domates, yüzde 38.95 oranıyla mandalina ve yüzde 31.81 oranıyla artış gösteren kuru soğanın izlediğini söyledi. Uras, Türkiye genelinde zam şampiyonunun ise yüzde 51.26 ile domates olduğunu kaydetti.
TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, verilere göre geçen ay fiyatı düşen ürünlerin başında spor müsabakalarına giriş ücretinin geldiğini söyledi. Uras, spor müsabakalarına ocakta giriş ücretinin fiyatının yüzde 36.75 oranında düştüğünü, bu ürünü fiyatı yüzde 17.04 oranında azalan kadın pardösüsünün izlediğini dile getirdi. Verilere göre ocak ayında fiyatı en çok düşen diğer ürünler arasında yüzde 15.92 ile kadın kabanı, yüzde 13.17 ile kadın hırkası ve yüzde 9.61 ile erkek kabanı yer aldı. Türkiye genelinde en çok ucuzlayan ürün ise yüzde 11.39 oranında düşen erkek kazağı oldu.
(AKK-ÖK-Y)

05.02.2013 10:32:24 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT