1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Diyarbakır Saldırısını HPG Üstlendi

Diyarbakır Saldırısını HPG Üstlendi

Diyarbakır Saldırısını HPG Üstlendi
A+A-

Diyarbakır'da dün polis aracına yönelik saldırıyı PKK'nın silahlı kollarından HPG üstlendi. Diyarbakır saldırısında dün 7 polis yaşamını yitirmişti.

Diyarbakır'da dün polis aracına yönelik gerçekleştirilen ve yedi polisin hayatını kaybettiği bombalı eylemi PKK'nın silahlı kanadı HPG üstlendi.

Saldırıyla ilgili olarak 9 kişi gözaltına alındı. Bombalı aracı bırakan kişi de tespit edildi. Saldırıda 300 kilogram patlayıcı kullanıldığı belirlendi.

Bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda yedi polis hayatını kaybederken, 13 polis ve 14 sivil olmak üzere toplam 27 kişi yaralandı.

PKK'nın silahlı kanadı HPG'den yapılan açıklamada, "31 Mart günü saat 1700'de Bağcılar mahallesinde... özel harekat polislerinin içinde bulunduğu bir konvoya yönelik sabotaj eylemi gerçekleştirmiştir" denildi.

HPG NEDİR AÇILIMI NE?

Hak Savunma Güçleri, Kürtçe adı Hêzên Parastina Gel olan HPG, 1999 senesinde kurulan, PKK'nın silahlı eylemlerini gerçekleştiren kanadının adıdır.

Dağlıca saldırısı başta olmak üzere Türkiye topraklarına ve ordusuna çok sayıda eylem gerçekleştirmişlerdir.  Türkiye üzerinden mahkeme kararıyla erişimi engellenmiş bir de internet sitesi mevcuttur.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT