1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Diyarbakır Barosu: Yargı Paketi Türkiye’nin İhtiyacını Karşılamaz

Diyarbakır Barosu: Yargı Paketi Türkiye’nin İhtiyacını Karşılamaz

Diyarbakır Barosu: Yargı Paketi Türkiye’nin İhtiyacını Karşılamaz
A+A-

Tahir Elçi anmasında yargı paketini değerlendiren Diyarbakır Barosu Başkanı Aydın, paketin, Türkiye’nin demokratikleşmesine bir yarar sağlamayacağını söyledi.

Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi’nin öldürülüşünün 196. haftası anma etkinliğinde yargı reformu paketini eleştirdi.

Diyarbakır Adliyesi önünde dün gerçekleşen basın açıklamasında konuşan Baro Başkanı Cihan Aydın, Meclis’e sunulan yargı paketini “Dağ fare doğurdu” diye tanımladı.

Aydın, Türkiye’nin temel meselesi haline gelen ifade özgürlüğüne yönelik pakette hiçbir düzenleme olmadığını ifade etti:

“Terörle Mücadele Kanunu 7/2. Maddesi konusunda son derece çarpık ve yanlış, uluslararası standartlara aykırı, AİHM standartlarına aykırı, bazen Anayasa Mahkemesi standartlarına aykırı uygulamalar ve yerel mahkeme uygulamalara şahit oluyoruz. Dolayısıyla bu konuda bir düzenleme yoksa bu paket Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak bir paket değildir.

“2911 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hakkında bir düzenleme yoksa bu paket ülkenin demokratikleşmesine yarar sağlamayacak.

“Terör tanımı son derece geniş, TMK’da bu tanım değişmeden, bu tanımın çerçevesi kesin ve belirli bir şekilde çizilmeden Türkiye’ye adalet ve demokrasi getirmek güç, hatta mümkün değil.”

“Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığında gelişme yok”
“Bahsetmediğimiz onlarca eksiklik var, keza yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda hiçbir gelişme yok bu pakette. Hakim ve savcıların coğrafi teminatı konusunda hiçbir düzenleme yok. Dolayısıyla bu paket ölü doğmuş bir paket olarak görünüyor.

“Bizim temennimiz o ki meclis görüşmeleri sırasında genel kurul görüşmeleri sırasında bu bahsettiğimiz hususlara ilişkin demokratik, Türkiye’nin önünü açan, Türkiye’yi demokratikleştiren düzenlemeler mutlak suretle yerine getirilir.” (Bianet)

A+A-

HABERE YORUM KAT