1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kamerunlu Müslüman Dini Liderlerle Görüştü

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kamerunlu Müslüman Dini Liderlerle Görüştü

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kamerunlu Müslüman Dini Liderlerle Görüştü
A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kamerun temaslarının ikinci gününde ülkede bulunan Müslüman dini liderlerle bir araya geldi. Kamerun'da dini hayat hakkında bilgi alarak, dini liderl

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kamerun temaslarının ikinci gününde ülkede bulunan Müslüman dini liderlerle bir araya geldi.
Kamerun'da dini hayat hakkında bilgi alarak, dini liderleri İstanbul'a davet eden Başkan Görmez, "Milet olarak Kamerun'daki kardeşlerimize yapabileceğimiz neler varsa, özellikle din eğitimi ve insani yardım konularında elimizden gelen her türlü gayreti sarf edeceğiz" dedi.
Görüşmede Kamerun'da yaşayan Müslümanların sorunları hakkında bilgi alan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, başkent Yaounde'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederken düzenlenen toplantının ikincisini İstanbul'da gerçekleştirme çağrısında bulundu. Ramazan ayında yahut öncesinde Kamerun'da yaşayan tüm Müslüman Dini Liderleri İstanbul'a davet eden Başkan Görmez, şöyle konuştu:
"Diyanet İşleri Başkanlığımızın yüzü aşkın ülkeyle ilişkisi var. Ancak son yıllara kadar Afrika'daki dini kurumlarla her hangi bir ilişkimiz yoktu. Kamerun, Afrika'da resmi ziyaret gerçekleştirdiğimiz ilk ülke oldu. Bir araya geldiğimiz seçkin heyet burada din hizmetleri alanında yaşadıkları sorunları bize aktardılar. Kamerun'un yüzde 45'ini Müslümanlar oluşturmasına rağmen, üniversite eğitimi alan Müslüman sayısı yüzde 15 oranında. Bu talepler, bir dosya halinde Büyükelçiliğimize iletilecek daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu talepler üzerinde çalışmalar yürüteceğiz. Milet olarak Kamerun'daki kardeşlerimize yapabileceğimiz neler varsa, özellikle din eğitimi ve insani yardım konularında elimizden gelen her türlü gayreti sarf edeceğiz. Toplantının ikincisini de İstanbul'da yapmaya karar verdik. Kamerunlu kardeşlerimizin sorunlarını görüşmeye devam edeceğiz."
Kamerun'da yaşayan Hıristiyan din adamları ile de bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, farklı inançların birlikte barış ve huzur içerisinde yaşamalarının önemine vurgu yaptı. Başkan Görmez ve beraberindeki heyet temasların ardından bu gece Türkiye'ye dönecek.
(MS-MS-ÖZ-D)

22.12.2012 17:39:11 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT