1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Dışişleri Bakanlığından Mısır'da Yaşanan Olaylarla İlgili Açıklama

Dışişleri Bakanlığından Mısır'da Yaşanan Olaylarla İlgili Açıklama

Dışişleri Bakanlığından Mısırda Yaşanan Olaylarla İlgili Açıklama
A+A-

Dışişleri Bakanlığı, Mısır'da yaşanan olayların derin üzüntü ve kaygıya sebep olduğunu belirterek, "Mısır'ın içinde bulunduğu bu hassas dönemde, tarafların uzlaşı, barış ve diyalog temelinde hareket e

Dışişleri Bakanlığı, Mısır'da yaşanan olayların derin üzüntü ve kaygıya sebep olduğunu belirterek, "Mısır'ın içinde bulunduğu bu hassas dönemde, tarafların uzlaşı, barış ve diyalog temelinde hareket etmelerinin hayati önem taşımaktadır" dedi.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Tahrir Devriminin ikinci yıldönümü nedeniyle Mısır genelinde gösteriler düzenlendiği hatırlatıldı. Açıklamada, ayrıca Port Said stadında geçen yıl meydana gelen olaylara ilişkin davaya bakan mahkemenin 26 Ocak sabahı açıkladığı kararında 21 kişiyi idam cezasına mahkum etmesi de protesto gösterilerine yola açtığı belirtilirken, " Bu çerçevede meydana gelen olaylarda çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesi ve yaralanması derin üzüntü ve kaygı yaratmıştır.Olaylarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifa diliyoruz" denildi. Mısır'ın içinde bulunduğu bu hassas dönemde, tarafların uzlaşı, barış ve diyalog temelinde hareket etmelerinin hayati önem taşıdığı belirtilen açıklamada, "Bu nedenle tarafları, toplumda kutuplaşmaların derinleşmesine meydan verilmemesini teminen mutedil olmaya, teenni ile davranmaya ve siyasi sorunların diyalog yoluyla çözümü için uzlaşıya açık bir tutum sergilemeye davet ediyoruz. Türkiye, dost ve kardeş Mısır'a demokratikleşme sürecinde destek olmaya kararlılıkla devam edecektir" ifadelerine yer verildi.
(EDA-ÖK-Y)

27.01.2013 10:09:00 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT