1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dışişleri Bakanlığı'ndan Irak'taki 8 Bölge İçin Yeni Uyarı

Dışişleri Bakanlığı'ndan Irak'taki 8 Bölge İçin Yeni Uyarı

Dışişleri Bakanlığı'ndan Irak'taki 8 Bölge İçin Yeni Uyarı
A+A-

Bakanlık, Irak'ın güneyindeki, Babil, Necef, Kerbela, Vasit, Meysan, Kadisiye, Musenna ve Dikar'daki vatandaşlara "terk edin" tavsiyesinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Irak'ta yaşanan gelişmelerle ilgili yeni açıklamada bulundu. Güvenlik uyarılarının genişletildiğini bildiren Bakanlık, Bağdat’ın güneyindeki Babil, Necef, Kerbela, Vasit, Meysan, Kadisiye, Musenna ve Dikar bölgeleri için de "seyehat etmeyin" ve "terk edin" uyarılarında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan en son açıklama;

"Irak’taki güvenlik krizinin giderek daha da derinleştiği ve sivillerin de hedef alındığı kritik bir aşamaya ulaştığı üzülerek izlenmektedir. IŞİD güçlerininBağdat istikametine yönelttiği saldırıları karşısında güney vilayetlerinde seferber olan Şii milis güçlerin Bağdat ve çevresine savunma amacıyla konuşlandırıldığı, özellikle Şii nüfusun yaygın olduğu güney vilayetlerinde diğer bazı ülkelerle birlikte ülkemize yönelik mesnetsiz bazı iddialara dayandırılan menfi bir propagandanın yayılmaya başlandığı görülmektedir.

"TÜM ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR"

Diğer taraftan, Irak’ta 11 Haziran tarihinden bu yana alıkonulan vatandaşlarımızın ülkemize en kısa sürede, sağ salim dönmeleri amacıyla gerekli tüm çalışmalar hassasiyetle sürdürülmektedir.

DIŞİŞLERİ'NİN UYARI YAPTIĞI BÖLGELER

Irak’taki son gelişmeler ve yaşanan güvenlik sorunlarının daha da geniş bir alana yayılması ışığında, daha önceki seyahat uyarılarımızda kaydedilenMusul, Kerkük, Selahaddin, Anbar, Diyala, Bağdat ve Basra vilayetlerine, Bağdat’ın güneyindeki diğer sekiz vilayetin de (Babil, Necef, Kerbela, Vasit, Meysan, Kadisiye, Musenna ve Dikar) ilave edilmesi zarureti doğmuştur. Dolayısıyla anılan vilayetlerde bulunan vatandaşlarımızın, can güvenlikleri bakımından tedbirli davranmaları, mümkün olan en kısa sürede bu bölgelerden ayrılmaları ve sözkonusu bölgelere seyahat edilmesinden kaçınılması kuvvetle tavsiye edilmektedir.

"GRUPLAR HALİNDE DÖNÜŞLER DEVAM EDİYOR"

Bağdat Büyükelçiliğimiz halen Irak’ta bulunan vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde ülkemize dönebilmelerini teminen gerekli çalışmaları yürütmeye devam etmektedir. Esasen Bağdat Büyükelçiliğimiz ve BasraBaşkonsolosluğumuz’ca Irak’ın riskli bölgelerinde bulunan vatandaşlarımıza bir süredir gerekli uyarılarda bulunulmakta olup, bu bölgelerdeki vatandaşlarımızın ülkemize gruplar halinde dönmeye başladıkları bilinmektedir.

BASRA BAŞKONSOLOSLUĞU'NUN KAPATILMASI

Öte yandan, Irak’ın büyük bölümünde devam eden şiddet olayları nedeniyle güvenlikteki bozulma, Basra’daki Ordu birlikleri ve diğer güvenlik birimlerinin büyük bir kısmının kuzeye doğru kaydırılması, Irak makamlarının koruma hizmeti sağlanmasına ilişkin ısrarlı taleplerimizi karşılayamaması sonucu oluşan güvenlik zafiyeti sebebiyle, Basra Başkonsolosluğumuz 17 Haziran 2014 tarihi itibariyle Basra’daki faaliyetlerini geçici olarak askıya almıştır. Bağdat Büyükelçiliğimiz ve Erbil Başkonsolosluğumuz ise faaliyetlerini sürdürmekte olup, Basra Başkonsolosluğumuz görev alanına ilişkin faaliyetlerin bir süre Bağdat Büyükelçiliğimiz uhdesinde yürütülmesi kararlaştırılmıştır.

20 BİN KİŞİLİK GIDA YARDIMI GÖNDERİLDİ

Gerek Musul, gerek sonradan çatışmalara sahne olan Telafer’den ayrılarak göç etmek zorunda kalan yüzbinlerce sivile ülkemizce insani yardım ulaştırılması yönünde Başbakanlık Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda yürütülen faaliyetler halen devam etmektedir. Son olarak Sincar bölgesine Telafer’den sığınan soydaşlarımıza ulaştırılmak üzere 20,000 kişilik gıda kolisi 17 Haziran tarihinde teslim edilmiştir.

Bakanlığımızda faaliyetine devam eden ve ilgili diğer kurumlarımızın personelinin de hizmet verdiği Kriz Merkezi, Irak’taki durum ve bu ülkedeki vatandaşlarımız hakkında Bakanlığımıza iletilen tüm soru ve talepleri eldeki güncel bilgiler ışığında cevaplandırmaktadır. Konsolosluk Çağrı Merkezlerimize yapılan başvurular da eşzamanlı olarak Kriz Merkezi’ne yönlendirilmektedir."

A+A-

HABERE YORUM KAT