1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukranya'yı Uyardı

Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukranya'yı Uyardı

Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukranya'yı Uyardı
A+A-

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Vietnam ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın doğusundaki Kramatorsk şehrinde Rus yanlısı göstericilere karşı güç uygulamaması konusunda Ukrayna’yı uyardı.


Vietnam’a resmi ziyarette bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Vietnamlı mevkidaşı Phan Binh Minh ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Ukrayna konusuna değindi. Lavrov, “Devlet Başkanı Putin, geçtiğimiz günlerde aralarında ABD Başkanı ve Alman Şansölyesi’nin de bulunduğu birçok yabancı liderle telefon görüşmesi yaptı. Bu görüşmelerde Başkan Putin, Kiev’de anayasal olmayan yollarla ellerine güç geçiren yönetimin eylemcilere aynı şekilde güç uyguladığını ayrıntılı bir şekilde açıkladı” dedi.


Cenevre’deki toplantı hakkında da konuşan Lavrov, “Durumu rahatlatacağız. Kiev hükümetinin ülkenin güneydoğusunda yaşayan vatandaşlarının görüşlerine saygı göstermesi ve durumu sakinleştirmesi için görüşmeler yapacağız. Ukrayna’nın güvenlik güçlerini kullanarak olayları alevlendirmesi, özellikle orduyu kullanması kendi yasalarınca yasaktır” diye konuştu.


Ukraynalıların sorunu kendilerinin çözmesi gerektiğini kaydeden Lavrov, “Çünkü asıl problem Ukrayna’nın temelinde yatıyor. Bu sorunların sebebi politik değil. Eğer öyle olsaydı bu krizden çıkmamız mümkün olamazdı” dedi.


Kiev’deki geçici hükümetin ülkenin doğusundaki Rus yanlılarının ayaklanmasını kontrol altına almak için başlattığı operasyon, yarın Cenevre’deki 4’lü toplantı öncesine denk geldi. Kiev’deki hükümeti resmen tanımayan Rusya’nın Dışişleri Bakanı Lavrov ile Ukrayna’daki geçici hükümetin Dışişleri Bakanı Deşitsya’nın ilk defa bir araya geleceği Cenevre’deki toplantı, ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile Avrupa Birliği’nin Dışişleri Yüksek Temsilcisi Ashton’ın gözetiminde yapılacak. Öte yandan Ukrayna, askeri operasyon başlattığı Kramatorsk şehrinde dün Rus yanlısı göstericilerin elinde tuttuğu havalimanını geri almıştı. Bunun üzerine Rusya Devlet Başkanı Putin, iç savaş çıkabileceği uyarısında bulunmuştu.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT