1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Dışişleri Bakanı Davutoğlu: "bm Suriye İçin Özür Dileyecek" Münih

Dışişleri Bakanı Davutoğlu: "bm Suriye İçin Özür Dileyecek" Münih

Dışişleri Bakanı Davutoğlu: bm Suriye İçin Özür Dileyecek  Münih
A+A-

2013 Münih Güvenlik Zirvesi'nde konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mali için acele edip müdahalede bulunup Suriye'de akan kanı 2 senedir seyreden milletlerarası güçleri kınadı. Davutoğlu, "BM b

2013 Münih Güvenlik Zirvesi'nde konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mali için acele edip müdahalede bulunup Suriye'de akan kanı 2 senedir seyreden milletlerarası güçleri kınadı. Davutoğlu, "BM bir gün Suriye'den özür dileyecek" dedi.
Güvenlik Zirvesi'nde konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye'de akan kandan BM'nin mesul olduğunu ifade etti. Davutoğlu, milletlerarası sahada mesuliyet sahibi olup da Suriye'yi seyreden herkesin bu katliamdan mesul olduğunu söyledi. Bosna'da yaşananlara dikkat çeken Davutoğlu, "Nasıl geçmişte Srebrenitsa Katliamı'nı seyreden BM'nin sekreteri seneler sonra Srebrenitsa'ya giderek özür dilediyse, eminim ki bir gün BM temsilcisi Humus'a giderek bugün yaşananları seyrettikleri için özür dilemek mecburiyetinde kalacaktır" dedi.
Esad'a, "demokrasi istiyorsa muhalefetin oluşmasına izin vermesi gerektiğini tavsiye ettim diyen Davutoğlu, muhaliflerin Türkiye gibi dost bir ülkede ikamet etmelerinden endişelenmemesi gerektiğini Esad'a söylediğini kaydetti.
Mayıs 2012'de Suriye'de sözde bir seçim ile yeni bir hükümet kurulduğunu ancak yeni başbakanın ancak 2 ay iktidarda kalabildiğine dikkat çeken Davutoğlu, Esad'ın mevcut iktidarında adil seçimlerin yapılmasının mümkün olmadığını, şartların buna müsait olmadığını söyledi. Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
"Şu an biz bu salonda konuşurken Suriye'de milyonlarca insan evsiz, aç ve muhtaç bir vaziyette hayatını idame ettirmeye çalışıyor. Tüm bunların mesuliyeti kime ait? Ağustos 2011'de Esad ile 7 saat süren son görüşmemde O'na muhalifler ile görüşmesini tavsiye ettim. Bana, tüm muhaliflerin terörist olduklarını söyledi. Ayrıca bu muhaliflerden bazılarının Türkiye'de olduklarından üzüntü duyduğunu ifade ederek sadece Suriye'dekilerle görüşebileceğini söyledi. Sanki babası ve kendisi muhaliflerin Suriye'de yaşamasına müsaade etmiş gibi konuştu. Suriye'de yaşayamayan muhalifler tabii ki yurt dışına çıkacaklar... Suriye'de akan kandan Suriye rejimi gibi BM ve tüm milletlerarası inisiyatifler mesuldür."
Mali'deki hadiselere derhal müdahale edenlerin Suriye'yi sadece seyretmeyi tercih ettiklerini dile getiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in de Uluslararasu Atom Enerjisi Kurumu ve Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması'nı tanıması gerektiğini söyledi.
(CTŞ-ÖK-D)

03.02.2013 16:07:19 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT