1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Dinar'da Sinek Ve Haşere İle Mücadele Anlatıldı

Dinar'da Sinek Ve Haşere İle Mücadele Anlatıldı

Dinarda Sinek Ve Haşere İle Mücadele Anlatıldı
A+A-

Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde Toplum Sağlığı Müdürlüğü, 'Sinek ve Haşere İle Mücadele' konulu seminer düzenledi. Dinar Toplum Sağlığı Merkezi görevlisi Hasan Karagöz, muhtarların katıldığı semi

Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde Toplum Sağlığı Müdürlüğü, 'Sinek ve Haşere İle Mücadele' konulu seminer düzenledi.
Dinar Toplum Sağlığı Merkezi görevlisi Hasan Karagöz, muhtarların katıldığı seminerde sinek ve haşerelerle mücadele konusunda bilgiler verdi. Karagöz, "Çöplükler, lağımlar, çöp artıkları, dolap içleri, sandalye ve masa altları, buzdolabı, fırın arkaları, kirli ve iyi temizlenmemiş tabaklar hamam böcekleri için ideal üreme ve barınma yerleridir. Hamam böcekleri önemli hastalıkların taşıyıcısıdırlar. Bu nedenle özellikle sanayi bölgelerindeki gıda işletmelerinde insan sağlığı açısından mücadelenin yapılması şarttır" dedi.
Hamam böceği mücadelesinin fiziksel ve kimyasal olmak üzere iki aşamada yapıldığını belirten Karagöz, "Fiziksel mücadelede hamam böceklerinin giriş çıkış yerleri kapatılmalı, açıkta gıda maddesi bırakılmamalı ve düzenli temizlikler yapılarak beslenmeleri engellenmelidir. Kimyasal mücadelede ise hamam böceklerini saklandıkları yerden çıkarıcı ürünler kullanılmalı ve çıkış yaptıkları bölgeler tespit edilerek kalıcı çözümler uygulanmalıdır" diye konuştu.
(MK-GC-Sk-Y)

07.02.2013 11:47:23 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT