1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Din insanlarından ortak bildiri

Din insanlarından ortak bildiri

Din insanlarından ortak bildiri
A+A-

Din insanları darbe girişimine karşı ortak bildiri yayınlayarak “İçten isteğimiz ve dualarımız, terörün artık ülkemizden ve dünyamızdan tamamen silinmesi yönündedir” dendi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ekümenik Rum Patrik 1. Bartholomeos, Musevi Cemaati Hahambaşısı İzak Haleva, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan, İstanbul, Ankara ve İzmir Süryani Kadim Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Yusuf Çetin ve Türkiye Süryani Katolik Patriği Vekili Yusuf Sağ, darbe girişimine ilişkin ortak bildiri yayımladı.

Açıklamada şöyle dendi: "Bizler Musevi, Hristiyan ve Müslüman vatandaşlarımızın dini temsilcileri olarak ve cemaatlerimizle birlikte güzel ülkemizin ve dünyamızın huzurunu bozan ve çok sayıda vatandaşımızın sevdiklerini ellerinden alarak dayanılması güç acılara sebep olan terör olaylarından dolayı derin üzüntü duymaktayız." 

İlahi dinlerin ortak temellerinden birinin, ilahi sevgi olduğu vurgulanan açıklama şöyle devam etti: "İnsan sevgisi, canlı ve çevre sevgisi de bu ilahi sevginin ayrılmaz bir parçasıdır. Kimden ve nereden gelirse gelsin, terör ve şiddet asla meşru gösterilemez ve savunulamaz. Bir insan öldürmek, bütün insanlığı öldürmek gibidir ve inananlarca asla tasvip edilemez. Bu sebeple bizler terör ve şiddetin kesinlikle önlenmesi, ülkemizde bütün dünyada sevginin, adaletin hakim olması için elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu saygıdeğer kamuoyuna açıklarız. İçten isteğimiz ve dualarımız, terörün artık ülkemizden ve dünyamızdan tamamen silinmesi yönündedir. Allah ülkemizi ve bütün insanlığı korusun."

KAYNAK: Bianet

A+A-

HABERE YORUM KAT