1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Din-Bir Sen’den kadro talebi

Din-Bir Sen’den kadro talebi

Din-Bir Sen’den kadro talebi
A+A-

Din-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Adli, vekil imam-hatip ve fahri Kur’an kursu öğreticilerinin kadroya alınması gerektiğini söyledi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Yusuf Adli, kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınacağının açıklanmasıyla gözlerin hükümete çevrildiğini belirterek, “1 Kasım seçimleri öncesinde AK Parti’nin seçim vaatleri arasında sıraladığı taşeron işçilerin kadroya alınacağı sözü, taşeron işçi ailelerini umutlu bekleyişe sevk etti. Aynı zamanda Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde vekil imam-hatip ve fahri Kur’an kursu öğreticisi olarak çalışanların da kadro bekleyişlerini umutlandırdı. Kamuda çalışan taşeron işçilerle ilgili bir düzenleme yapılması gündemde. Çaycı, garson, şoför, güvenlik, hasta bakıcı ve hemşireye kadar çeşitli görevlerde çalışan kamu taşeron işçilerinin kadroya geçmesi söz konusudur. Kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi 1 Ocak 2016 tarihinden sonra gerçekleşecek. Konuyla ilgili nasıl bir düzenleme yapılacağını hep birlikte göreceğiz. Taşeron işçilerin üç statüde değerlendirileceğini, ancak bunlardan hangilerinin kadroya alınacağının bilinmediğini görüyoruz. 2013 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca Çalışma Meclisi’ne bir dosya sunulmuştu. Bu dosya kamuda işçilerin üç statüye ayrılacağı ve taşeron yerine asıl işçi olacakların tespit edileceği belirtilmişti. Sağlık Bakanlığı’nda taşeron olarak çalışan bir hasta bakıcı ve hemşireyi asıl işçi olarak değerlendirebilirsiniz. Belediyelerde temizlik işçilerini asıl işçi statüsünde değerlendirebilirsiniz. Bu çerçeveden baktığımız zaman Diyanet İşleri Başkanlığı emrinde vekil imam-hatip ve fahri Kur’an kursu öğreticisi olarak çalışanlar asıl meslek grubu elemanlarındandır'dedi.

Diyanet’te geçici olarak çalışanların umutla kadro beklediklerini ifade eden Adli, 'Kamuda çalışan taşeron işçilerin aksine Diyanet İşleri Başkanlığı emrinde vekil olarak çalışanlar diğer meslek gruplarının almadığı mesleki eğitim alıyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde vekil imam-hatip ve fahri Kur’an kursu öğreticisi olarak çalışanlarında kadroya alınmalarını bekliyoruz. Kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesiyle ilgili yapılacak düzenlemenin içine Diyanet’te çalışan vekillerde alınarak bu konuda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesini temenni ediyoruz. Taşeron işçilerle ilgili düzenlemenin yapılacak olması, Diyanet’te çalışan vekillerin kadro bekleyişlerini artırmıştır. Umuyoruz ki, taşeron işçilerin tamamı ile Diyanet’te vekil olarak çalışanlar 2016’da sevinir” ifadelerini kullandı.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT